Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Amphibicruiser: Obojživelné auto

Amphibicruiser: Obojživelné auto
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
23. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

„Chceli sme, aby bolo naše vozidlo pevné na vode tak, ako je Land Cruiser na súši,“ vraví holandský spoluzakladateľ Dutch Amfibious Transport Dirk-Jan de Jong o svojom vozidle Amphibicruiser. Jeho základ tvorí motor z Toyota Land Cruiser a toto obojživelné auto je silným strojom na zemi – no aj vo vode.

Táto myšlienka – vytvoriť vozidlo vhodné na oboje použitie – je síce už poriadne stará, no neustále je aktuálna. Obojživelné plavidlo je predmetom vývoja viacerých spoločností a posledným prírastkom do tejto kategórie je Amphibicruiser z holandskej spoločnosti Dutch Amfibious Transport (DAT). V žiadnom prípade to nie je futuristické vozidlo, ale hneď na prvý pohľad poriadny „tereňák“. Je skôr zameraný na spoľahlivosť v skalnatom teréne a vo vode ako na zábavu a voľný čas. Jadro tvorí 4,2 litrový motor Toyoty Land Cruiser a je vybavený pohonom na všetky štyri kolesá. Zvláda dobre rýchlu jazdu na diaľnici, ale ide mu to aj vo vode a to rýchlosťou 13 km/h.

Amphibicruiser od spoločnosti DAT sa nebojí ani vody

Zmena spôsobu pohonu prebieha jednoducho iba stlačením tlačidla po vnorení sa do vody – z kolesového pohonu sa stane vodný pohon. Kolesá, mimochodom, ostávajú na svojom mieste. DAT pôvodne navrhol toto vozidlo do safari parkov v Ázii, no získava si popularitu najmä vďaka svojej odolnosti a obojživelnosti. Je možné, že si nájde cestu i do záchranných tímov či prieskumných misií. Základom je zodolnený podvozok, ktorý je i vodotesný. „Amphicruiser nie je len najpopulárnejším vozidlom, aké vyrábame, no i najvhodnejším autom do každej situácie,“ vraví Dirk-Jan de Jong. Obojživelné auto sa predáva v dvoch verziách – dvoj a štvordverovej. Tú si môžete objednať za 180,000 eur.