Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Kamenné predajne idú do úzadia, nastupuje e-commerce

Kamenné predajne idú do úzadia, nastupuje e-commerce
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
15. 4. 2019
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Z výsledkov štúdie KPMG Organic Growth Barometer 2018 vyplynulo, že za predchádzajúci finančný rok sa priemerná ročná miera rastu medzi spoločnosťami v sektore spotrebného tovaru mierne znížila - o 0,5 % na aktuálnych 2,5 %. Rast zaznamenali iba luxusné, prémiové produkty v segmentoch potravín, nápojov a krásy.

Potvrdzuje to aj rebríček firiem s najvyšším organickým rastom – v prvej trojici sa umiestnili Phillip Morris International, predajca prémiových vín, pív a destilátov Constellation Brands a prestížna kozmetická značka Estée Lauder.

Podľa výsledkov tejto štúdie manažéri chápu, aký veľký vplyv má správne vedenie ľudí, podnikateľské prostredie a skúseností zamestnancov a zákazníkov na rast tržieb ich firiem. Dvaja z piatich generálnych riaditeľov v spotrebiteľskom odvetví si však nemyslia, že ich podnikanie je aktuálne pripravené na inovatívne zmeny, ktoré hýbu trhom.

„Firmy v sektore spotrebného tovaru musia zápasiť naraz s viacerými výzvami. Jedným z nich sú inovácie. Digitálne technológie sú aktuálne hlavnou hybnou silou tých najlepších. Vďaka nim môžu vyrábať a dodávať inovatívne produkty, ktoré rezonujú na súčasnom spotrebiteľskom trhu,“ hovorí Ivana Mazániková, partnerka KPMG na Slovensku, zodpovedná za sektor maloobchodu a vyroby spotrebneho tovaru.

Tabuľka: Top 10 firiem s najvyšším organickým rastom:

Top 10 firiem s najvyšším organickým rastom

Viac ako 55 % respondentov štúdie sa vyjadrilo, že tie kamenné predajne, ktoré sa do roku 2020 nezmenia a neprispôsobia trendom, neprežijú. Viac ako polovica oslovených manažérov si tiež myslí, že mnohé obchody v blízkej budúcnosti zatvoria pre nedostatočný výkon. Do popredia sa totiž derie e-commerce a priame spotrebiteľské kanály.

„Aj na Slovensku zaznamenávame rastúci význam online maloobchodov a spotrebiteľov, ktorí nakupujú priamo od značiek prostredníctvom ich vlastných distribučných kanálov,“ uzatvára I. Mazániková.

O štúdii

KPMG Organic Growth Barometer porovnáva organický rast tržieb 49 najväčších firiem v sektore spotrebného tovaru, ktoré sú kótované na amerických a európskych burzách. Dáta v štúdii vychádzajú z externe vykazovaných údajoch jednotlivých spoločností.

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay).

(Zdroj: Tlačová správa KPMG)

Podobné články