Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

iOS vo vašej palubovke v podobe CarPlay

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
3. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ak si chcete odbremeniť ruky od neustáleho stláčania iPhonu za volantom, potom by vám mohla pomôcť integrácia iOS systému vo vnútri auta. Apple prichádza so systémom CarPlay, ktorý spraví z vášho iPhonu niečo ako iOS životné prostredie v aute a budete môcť využívať aplikácie iOS 7 za hlasovej asistencie Siri.

Spoločnosť Apple ohlásila už na minuloročnej Worldwide Dvelopers Conference, že chystá pre vodičov systém iOS integrovaný vo vnútri auta. Dnes ho konečne oficiálne predstavila, volá sa CarPlay a jeho úlohou je odbremeniť ruky vodiča od ovládania rôznych aplikácií či médií priamo v iPhone v aute počas jazdy. Podľa Apple je systém navrhnutý tak, "aby šoférovi poskytoval neuveriteľnú skúsenosť s používaním iPhonu v aute". CarPlay sa sústredí okolo svojho hlasového asistenta Siri. Vďaka hlasovej kontrole tak budete môcť púšťať hudbu, diktovať textové správy, či prevziať prichádzajúce hovory a navigovať. CarPlay sa bude dať ovládať pomocou vstavaného informačno-zábavného systému v aute a v niektorých modeloch bude i zvláštne tlačidlo na aktiváciu Siri.

Okrem aplikácií od Apple (napríklad Apple Maps) bude systém podporovať napríklad aj hudobné aplikácie tretích strán ako Spotify či iHeartRadio. Car Paly sa predvedie tento týždeň na Motor Show v Ženeve v modeloch Ferrari, Mercedes-Benz a Volvo. Znie to teda skôr ako prémiová záležitosť, no žiaden strach, časom príde i Peugeot či Nissan. CarPlay bude dostupný ako update k iOS 7 a spolupracovať s iPhone 5s, 5c a 5 (na jeho spustenie je potrebný konektor Lightning).