Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Redbull: Zoskok z vesmíru a nadzvuková rýchlosť

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
3. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Redbull a adrenalín ide stále ruka v ruke. Či už je reč o nápoji, alebo o športoch. Viac ako „len športom“ sa však dá nazvať zoskok padákom z balóna, ktorý vykonal odvážny Rakúšan Felix Baumgartner. Ten skočil až zo stratosféry Zeme.

Miesto, odkiaľ to presne bolo, je nazývané i okraj vesmíru, je to teda začiatok stratosféry, pre upresnenie. Fotografie i údaje boli zverejnené už v roku 2013, no jeho pád sa i nakrúcal – Felix mal na sebe 5 kamier GoPro. Celé video bolo sprístupnené až o niečo neskôr a možno by trochu i ubudlo do zabudnutia, nebyť víkendového finále amerického Super Bowl. Práve tam sa zostrih premietol. Pôvodne sa vravelo, že sa cez reklamný čas premietne remake reklamy na Macintosh z roku 1984 (ktorá bola uvedená presne pred 30 rokmi počas Super Bowl v tom roku), kde by mala atlétka, ktorá hodila kladivom do obrazu Veľkého Brata, mať na sebe súčasný iPod. Nič podobné sa však neudialo a tisícky Američanov teda sledovali voľný zoskok plný adrenalínu.

Porovnanie rýchlostí lietadla, skydiverov a Baumgartnera

Felixovi sa podarilo dosiahnuť rýchlosť Mach 1,25. Do stratosféry ho vyniesol špeciálny balón za 2 hodiny a 47 minút. Nadmorská výška, z ktorej Félix vystúpil z kapsule v balóne (musel mať samozrejme skafander) bola 38 969,4 metra. Celkový pád od skoku až po pristátie mal 9 minút 18 sekúnd, najnižšiu teplotu prekonal -70,9 stupňa Celzia a v nadzvukovej rýchlosti sa pohyboval 30 sekúnd! Felix sa stal prvou osobou, ktorá prekonala rýchlosť zvuku bez použitia motora v zostrojenom vozidle, bez ochrany.