Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 87

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
10. 1. 2019
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Po vianočnom prejedaní sa padne rozhodne vhod aj zimná turistika. Aspoň taká ľahká, pri ktorej sa nabažia aj oči. Mnohí sa však pri nej sťažujú na stuhnutý chrbát. A práve tým vyšli v ústrety vývojári. Pripravili im batoh, v ktorom si odnesú všetko potrebné a zároveň ich bude pri potulkách aj masírovať.

Chodiť niekoľko hodín s plným batohom môže byť nepohodlné. Stuhnutý chrbát kričí po úľave a masáž by určite prišla vhod. Taký batoh Eume to však splní. Jeho zadný panel totiž obsahuje štyri masážne zóny. Používateľ si môže zvoliť tri režimy masírovania, ktoré spustí tlačidlom na ramenom popruhu. Jeden režim aktivuje len vrchnú časť, druhý zasa spodnú časť a tretí logicky spúšťa všetky zóny súčasne. Batoh Eume je k dispozícii v troch modeloch s rôznymi objemami. Okrem masírovania výrobca pridal i nabíjací port USB pre nabíjanie zariadení z powerbanky.

Vibračný audio systém BodyRock doslova umožní precítiť prehrávanú hudbu po celom tele. Základom je zariadenie v podobe opasku s názvom BassBelt, ktoré cez Bluetooth prijíma prehrávanú hudbu z mobilnej aplikácie. Integrovaný prevodník dodá používateľovi v páse rytmické pumpovanie basov, zatiaľ čo počúva hudbu cez slúchadlá či reproduktory. Vybrané frekvencie sú zároveň zasielané do malých nositeľných zariadení v podobe akýchsi elektronických „kameňov“, ktoré vibrujú na tele používateľa. Ten im cez aplikáciu môže priradiť rôzne frekvencie a nastaví si aj intenzitu vibrácií.

Spoločnosť GET predstavila v praxi svoj indukčný nabíjací systém Distant Wireless Power pre bezdrôtové nabíjanie dronov priamo počas ich letu. Systém tvorí šesťhranná plocha s priemerom asi 10 metrov, ktorú lemujú stĺpy vzájomne prepojené zväzkami káblov. Keď do tohto priestoru vletí dron, okolité drôty začnú vzduchom prenášať až 12 kilowattov energie, s efektívnosťou okolo 80 percent. To je dostatok na to, aby získal dron len za 6 minút nabíjania ďalších až 25 minút letu pre svoju misiu. Týmto spôsobom sa dá nabíjať aj viac dronov naraz. Výhodou systému je aj jeho prenosnosť.

Domáci veslársky stroj Hydrow je navrhnutý tak, aby motivoval pri cvičení. Poslúži k tomu jeho 22 palcový displej a pripojenie k internetu cez Wi-Fi. Cvičiaci si môže vybrať rôzne školenia vysielané naživo z veslárskych stredísk a k dispozícii má aj knižnicu zaznamenaných videí s profesionálnymi trénermi. Ďalší z motivačných režimov je video z pohľadu prvej osoby, ktoré simuluje pocit, akoby človek vesloval priamo na rieke. Samotný trenažér má hliníkovo-oceľový rám s polymérovým telom a disponuje elektromagnetickým odporovým systémom.

Prenosný laserový projektor Puppy Cube je zaujímavý najmä tým, že dokáže premeniť akýkoľvek plochý povrch na dotykovú obrazovku. Môže tak nahradiť displej tabletu alebo smartfónu, bez nutnosti použitia dotykového pera. No samozrejme poslúži aj ako klasický projektor, ktorý sprostredkuje filmový zážitok bez potreby externých reproduktorov. O ozvučenie sa totiž postarajú zabudované 5 wattové reproduktory, ktoré sa dajú využiť aj pre prehrávanie hudby. Projektor premieta obsah v rozlíšení 720p, s podporou technológie HDR, a to na plochu s maximálnou uhlopriečkou 100 palcov.

Výskumníci z MIT vyvinuli robotické rameno s názvom DON, ktoré simuluje ľudskú zručnosť. Dokáže si totiž vizuálne prezrieť jednotlivé položky a s pomocou neurónovej siete zhodnotí, ako by sa dali čo najlepšie uchytiť a zdvihnúť. Rameno vidí objekt ako sieť tvorenú množstvom bodov, vďaka čomu dokáže jednotlivý objekt identifikovať a vybrať z podobných iných objektov. DON si môže dokonca určiť nejakú oblasť a svoje poznatky využije pre zdvíhanie podobných objektov s ekvivalentnou časťou. Napríklad topánku tak dokáže uchopiť za jej jazyk.

Podobné články