Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Raspberry Pi má modernizovaný kamerový modul s vyšším rozlíšením

Raspberry Pi má modernizovaný kamerový modul s vyšším rozlíšením
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
27. 4. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Raspberry Pi Foundation sa rozhodla aktualizovať kamerový modul Raspberry Pi, ktorý bol vydaný už v roku 2013. 5 megapixlový kamerový snímač OmniVision, ktorý bol jadrom kamerového modulu, spoločnosť nahrádza novým 8 megapixlovým nástupcom.

Pôvodný svetelný snímač OV5647 bol schopný zachytiť statickú snímku v rozlíšení 2592 na 1944 bodov a zvládol záznam videa vo Full HD rozlíšení pri rýchlosti 30 snímok za sekundu. Nový kamerový modul s pevným ostrením je založený na CMOS snímači IMX219 so spätným osvetlením od Sony, ktorý vytlačil počet pixelov smerom hore až na viac ako 8 megapixelov (3280 na 2464 bodov).

kamera, Raspberry Pi, kamerový modul, CMOS, snímač, IMX219, VideoCore IV GPU, technológie, novinky, technologické novinky, inovácie, recenzie, prvé dojmy

Kamerový modul Raspberry Pi zároveň sľubuje vysokú citlivosť, znížený šum a zlepšenú kvalitu obrazu. Medzi funkcie kamerového modulu patrí možnosť automatického ovládania expozície, automatická kalibrácia úrovne čiernej, automatická detekcia jasu a zníženie kontaminácie obrazu.

Obrazový procesor VideoCore IV GPU bol optimalizovaný pre použitie s novým snímačom a hlavne sa podieľa na úpravu tieňovania objektívu a doladenie automatického vyváženia bielej. Automatické vyváženie bielej si vyžaduje zaistenie správnych výsledkov v širokom rozsahu krivky farebnej teploty. V prípade IMX219 výrobca použil obrazy osvetlené svetelnými zdrojmi od 1800K cez celú škálu až po 16000K, čo predstavuje veľmi horúce svetlo. Výsledky spracovania si môžete pozrieť na obrázku nižšie.

kamera, Raspberry Pi, kamerový modul, CMOS, snímač, IMX219, VideoCore IV GPU, technológie, novinky, technologické novinky, inovácie, recenzie, prvé dojmy

Rovnako ako pri predchodcovi, aj modernizovaný kamerový modul sa pripája k hlavnej doske mikropočítača Raspberry Pi pomocou plochého 15 pinového kábla. Kamerový modul je k dispozícii prostredníctvom partnerských spoločností RS Components a element14 za cenu 25 dolárov.