Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Volvo testuje cloudovú komunikáciu s 50 vozidlami

Volvo testuje cloudovú komunikáciu s 50 vozidlami
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
24. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Švédska automobilka Volvo vysiela na cesty 50 áut, ktoré majú za úlohu testovať ich pripravovaný projekt so zdieľaním informácií o stave ciest. Komunikácia bude prebiehať na trati medzi autami a centrálnou databázou, ktorá bude informácie posúvať ďalším účastníkom, aby včas mohli reagovať na situáciu.

Volvo nie je len jednou z popredných svetových automobiliek, ale tiež sa zaoberá vývojom nových zaujímavých riešení v rámci dopravy. V jednom z projektov sa spojilo so švédskou Dopravnou správou a nórskou Verejnou správou ciest a spolu umiestnili 50 testovacích vozidiel za škandinávske cesty. Tieto vozidlá dokážu automaticky komunikovať medzi sebou a administrátorom v reálnom čase informácie o stave vozovky.

Funguje to tak, že keď jedno z testovacích áut zistí, že na ceste je poľadovica či iná prekážka, vyšle informáciu cez mobilný telefón do databázového centra Volvo Car. Odtiaľ sa varovanie okamžite vyšle do okolitých áut, ktoré by už mali jazdu prispôsobiť informáciu, ktorú dostali.

         Princíp funkcie cloudového systému informácií

„Keď bude mať správca ciest prístup k informáciám z veľkého počtu automobilov, zároveň môžu byť údaje použité i na zvýšenie efektivity údržby ciest počas zimy,“ vraví Erik Israelsson, vedúci projektu Cooperative ITS (Intelligent Transport System) vo Volvo Cars. Zároveň zdôraznil, že dáta, ktoré dostanú, nebudú identifikovať vozidlo, z ktorého sa odoslali. Určitá miera anonymity by tu teda mala byť. Tento systém cloudových informácií vozidiel však nie je samozrejme výnimočný - podobné projekty sú na zozname i u BMW, Mercedesu či Toyoty. Na novinku si však musíme pár rokov počkať.