Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Majú sa roboty podobať na ľudí, alebo ostať zahalené v plechu?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
25. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Robotika fascinuje ľudstvo už poriadne dlho a v súvislosti s vylepšovaním technológií roboty nielen nadobúdajú lepšie schopnosti, ale i ľudský výzor. Existujú rôzne vývojárske spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na vývoj robotov a tie sa dajú rozdeliť na dve časti: s ľudským výzorom a s klasickým, robotickým výzorom.

Kým taký Pepper či Robothespian nemajú za cieľ pôsobiť ľudsky, sú tu spoločnosti, ktoré sa práve o túto vlastnosť snažia. Práve také sa predviedli v Tokiu v Národnom múzeu vznikajúcej vedy a inovácií. Výstava sa nazýva „Android: Čo je človek?“ a jej súčasťou bolo predstavenie humanoidných robotov Kodomodroid (detský android) a Otonaroid (dospleý android). Androidy sa predviedli v úlohe moderátorov či sprievodcov. Kodomodroid hlásal správy o počasí a Otonaroid sprevádzal ľudí po výstave svojím výkladom.

Oba prototypy sa „snažili vyzerať“ ľudsky, i keď po bližšom preskúmaní sa dalo zistiť, že nejde o človeka. Vypracované sú však do detailov, ich pokožku tvorí špeciálny silikón, ktorý dobre napodobňuje pohyby ľudskej pokožky pri pohybe. Roboty dokážu rozprávať 16 jazykmi, no zatiaľ nemajú ešte presnú synchronizáciu s pohybom pier. Hýbu však dokonca i prstami, aj keď také zamávanie nepôsobí zrovna ako od anglickej kráľovnej.

Zaujímavé je, že i keď sa roboty snažia vyzerať ľudsky, predsa len je nám to ako ľuďom trochu nepríjemné, cítime sa zmätení. Malým otáznikom ostáva, či predsa len nie je lepšie, aby roboty ostali v takej podobe, aby bolo jasné na prvý pohľad, že ide o umelú bytosť.