Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Bol vyvinutý grafénový textil pre tepelne prispôsobiteľné oblečenie

Bol vyvinutý grafénový textil pre tepelne prispôsobiteľné oblečenie
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
22. 6. 2020
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedci z univerzity v Manchestri vyvinuli nový typ inteligentnej textílie založenej na graféne. Tá by sa mohla stať súčasťou adaptívneho oblečenia, ktoré udrží nositeľa v chlade počas teplého počasia a naopak v chladnom počasí ho udrží v teple.

Táto technológia vychádza z práce toho istého tímu výskumníkov, ktorí využili schopnosti grafénu pre termálnu kamufláž, ktorá skryje teplo nositeľa pred infračervenými kamerami. Tento materiál pracoval pomocou slabého elektrického prúdu, ktorý napájal grafénové vrstvy integrované v materiáli. Tím teraz pridal pre svoji adaptívnu technológiu viac aktívnejšiu úlohu.

Čím je ľudské telo teplejšie, tým viac vyžaruje infračervené žiarenie, takže niektoré odevy sú navrhnuté tak, aby umožňovali tomuto žiareniu voľne prechádzať, aby sa mohla udržiavať nízka teplota tela, zatiaľ čo iné sú určené na to, aby telo držali v teple. Tím teraz prispôsobil svoj inteligentný materiál tak, aby plnil úlohu oboch, so schopnosťou dynamického prechodu medzi týmito dvoma stavmi pomocou vyladenia elektrického napájania.

Vedci predviedli túto dynamickú reguláciu tepelného žiarenia vytvorením prototypu odevu s aktívnym prístrojom. Ten bol ako náplasť umiestnený na hrudníku nositeľa a mohol byť zapínaný a vypínaný podľa potreby. Tím si pritom myslí, že táto schopnosť by sa mohla využiť nielen v súvislosti s oblečením, ale napríklad aj v interaktívnych displejoch či dokonca v adaptívnych vesmírnych skafandroch. V dohľadnej dobe dúfajú výskumníci, že preskúmajú potenciál technológie pre riešenie extrémnych výkyvov teplôt, ktorým čelia satelity na obežnej dráhe.

Prototyp oblečenia s náplasťou z adaptívneho materiálu, kotrý sa dá aktivovať aby blokoval teplo alebo aby umožnil zohrievanie tela nositeľa.