Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Celulózne špongie môžu pomôcť po úniku ropy

Celulózne špongie môžu pomôcť po úniku ropy
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
9. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Švajčiarsky výskumný tím Empa vyvinul z dreveného odpadu v podobe nanocelulózy istý druh "špongie", ktorý môže pomôcť pri nešťastiach, kedy do vody uniká ropa či oleje. Tieto špongie po vložení do vody totiž nenasávajú vodu vďaka svojej hydrofóbnej vlastnosti, ale nasávajú iba olej, čím dokážu čistiť vodu.

Nikto z nás nechce len tak myslieť na ekologické katastrofy, no, bohužiaľ, občas sa ako ľudstvo staneme svedkami niektorej z nich. Majú väčšinou obrovské ničivé následky. Jedným príkladom môže byť i únik ropy do vody počas požiaru na ropnej plošine. A odstraňovať ropu z vody či z pobreží, to je poriadny problém. Švajčiarsky tím vedcov z Empa (výskumná skupina) sa zaoberal práve touto problematikou a podarilo sa im nájsť spôsob, ako odoberať olej či ropu z vody – i keď zatiaľ len v malom množstve. Využili na to celulózový odpad.

Materiál NFC nasaje iba olej, vodu odpudzuje

Presnejšie, ide o materiál, ktorý tvorí chemicky upravená NFC (nanofibrilovaná celulóza), známa ako nanoceluóza. Bežne sa NFC vyrába pridávaním vody do materiálu, ktorý obsahuje celulózu (drevený odpad, zničený papier) a vďaka jej pretláčaniu doň za pomoci vysokého tlaku sa vytvorí gél. Ten sa vysuší mrazením, aby sa tak z neho odstránila voda. Výsledkom je "špongia", ktorá pohlcuje vodu i olej. No aby takáto špongia nenasala rýchlejšie iba vodu a minimum oleja, vedci z Empa pridali do gélu alkoxysilanové molekuly pred procesom mrazenia. Výsledkom je špongia, ktorá stratila svoje hydrofilné vlastnosti, teda vodu už nenasáva. Napustí sa iba olejom, i keď je vo vode. V ich laboratóriu špongia úspešne absorbovala v priebehu pár sekúnd motorový olej, etanol, acetón, chloroform, a to všetko z vodných vzoriek.

Zaujímavosťou je, že nanocelulózne špongie ostávajú stále plávať na vode, takže ich bude ľahké vyhľadať a patria k biologicky odbúrateľným prvkom. Ostáva si iba počkať na nástup do praxe...