Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Intel - Hawking: vylepšená komunikačná technológia

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
6. 3. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Choroba motorického neurónu či kvadruplégia ovplyvňuje viac ako 3 milióny ľudí na celom svete. Choroby majú dopad na svalovú činnosť tela a zasahujú aj rečové centrum. Spoločnosť Intel sa im venuje už dlhú dobu a od začiatku tohto roka uvoľnila pre vedcov komunikačnú platformu, ktorú vyvinuli špeciálne pre známeho profesora Stephena Hawkinga.

Profesor Stephen Hawking z univerzity v Cambridge používa komunikačný systém od Intelu už viac ako 20 rokov a jeho syntetizovaný hlas pozná asi každý.

„Medicína ma nedokáže vyliečiť, takže sa spolieham na technológiu, ktorá mi umožní žiť a komunikovať. Mal som to šťastie, že som hlas stratil v dobe rozvoja osobných počítačov. Intel ma podporuje viac ako 25 rokov a umožňuje každý deň robiť to, čo mám rád,“ hovorí profesor Stephen Hawking, teoretický fyzik.

No počas tých rokov systém zastaral, a tak sa vývojári rozhodli nahradiť ho novým systémom šitým na mieru s názvom Assistive Context Aware Toolkit, v skratke ACAT. Tento modernizovaný systém zdvojnásobil tempo reči profesora a umožňuje mu písať až desaťkrát rýchlejšie ako doteraz. Profesor však zdôraznil, že chce zachovať svoj syntetizovaný hlas.

„Technológie menia spôsob akým vedieme naše životy, od komunikácie až po genetický výskum. Máme oveľa väčší prístup k informáciám. S tým ako sa technológie stávajú inteligentnejšie, získavame nové možnosti. Také, aké som ani nepredpokladal.“

Zariadenie ACAT využíva špeciálny softvér, ktorý sa učí používané slová a frázy pomocou infračerveného senzora na okuliaroch a pohybov tváre profesora. Tento softvér bol navrhnutý v spolupráci s britskou spoločnosťou SwiftKey. Tá vyvinula aplikáciu pre smartfóny, ktorá je schopná hľadať slová pri zadaní len 10tich až 15tich percent znakov slova.

„Ďalšou zo zmien, ktorú sme chceli spraviť, bolo vylepšiť systém tak, aby pracoval viac aktívne. Ide v podstate o upravenie technológie, ktorú používame pri smartfónoch, čo je síce iný prípad, ale vrátili sme sa k úprave jej základov. Nielen že lepšie opravuje slová ako doteraz, ale je aj viac adaptívna a učí sa oveľa rýchlejšie,“ vysvetľuje pán Joe Osborne, Switf Key.

Modernizácia systému nebola vôbec jednoduchá a Stephen Hawking spolu s tímom vývojárov z Intelu na nej spolupracovali takmer tri roky. Vďaka inovácii môže profesor rýchlejšie pokračovať v prednášaní, či písaní kníh, ale aj jednoduchšie komunikovať s okolím.

„Mám šťastie, že ma Intel podporuje. Bez nich by som sa nemohol venovať práci v oblasti kozmológie a čiernych dier. Bez tejto technológie by som sa naozaj nemohol venovať vede a hviezdam a ani komunikovať. Len by som prežíval. Technológia, ktorá je vyvíjaná, aby podporovala postihnutých ľudí ruší bariéry v komunikácii, ktoré sa im postavili do cesty.“

Upravená technológia je už voľne k dispozícii pre výskumné a technologické komunity a mohla by tak v budúcnosti pomôcť ľuďom postihnutým kvadruplégiou, chorobou motorického neurónu ako aj pri iných závažných chorobách.