Svietiace drevo pasívne osvetlí domy alebo parky počas tmy
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 13. 12. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Predstavte si v tme svietiaci dizajnérsky stôl alebo drevené stĺpiky plota, ktoré vás svojím svetlom dovedú domov. Vedci vo Švajčiarsku teraz vyvinuli spôsob, ako pomocou huby vyrobiť takéto svietiace drevo.
Naraziť v lese na kus svietiaceho dreva znie ako magický zážitok, ale je to možné. Za špecifických podmienok niektoré druhy húb fluoreskujú, keď konzumujú drevo, hoci je to zriedkavé a ťažko sa to obnovuje.
Teraz sa švajčiarskym vedcom z Empa podarilo tieto podmienky navodiť, aby drevo svietilo v tme. Najúčinnejšou kombináciou sa ukázala byť huba Desarmillaria tabescens a balzové drevo, ktoré dokázalo fluoreskovať až 10 dní vo vlnovej dĺžke 560 nanometrov, čo je klasická zelená žiara.
Dostať materiál do tohto štádia si však vyžaduje čas. Vedci zistili, že hubu a drevo je potrebné inkubovať spolu tri mesiace vo veľmi vlhkom prostredí. Počas tejto doby balzové drevo absorbuje až osemnásobok svojej hmotnosti vo vode a žiara sa začne prejavovať až vtedy, keď je drevo vystavené kyslíku. Vtedy enzým luciferáza, ktorý sa vyskytuje aj u svetlušiek, spustí reakciu, ktorej výsledkom je vyžarovanie zelenej žiary.
Pri bližšom skúmaní tím zistil, že huba rozkladá lignín v dreve, čo je prírodný polymér, ktorý zabezpečuje tuhosť a pevnosť v tlaku. To však neznižuje celkovú stabilitu dreva, pretože celulóza zostáva neporušená.
Výskumníci dúfajú, že sa im podarí túto techniku ešte vylepšiť, aby zvýšili intenzitu a životnosť bioluminiscenčného dreva. Konečným cieľom, ako uvádzajú v článku, by bolo zabezpečiť energeticky úsporné osvetlenie v domácnostiach alebo na verejných priestranstvách. Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Advanced Science. Tím opisuje svoju prácu vo videu, ktoré si môžete pozrieť na začiatku článku alebo priamo TU, no možno si budete chcieť zapnúť automatický preklad do titulkov v slovenčine.