Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Grafénové povrchy inšpirované listami odpudia námrazu na týždeň

Grafénové povrchy inšpirované listami odpudia námrazu na týždeň
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
13. 11. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ľad spôsobuje na povrchoch zmätok, ale možno budeme mať nový spôsob, ako zabrániť jeho hromadeniu. Vedci zo Severozápadnej univerzity ukázali, že textúrované povrchy s tenkými vrstvami oxidu grafénu môžu zostať úplne bez mrazu po dlhú dobu.

Keď sa na povrchu vytvorí námraza, ľad a sneh, môže to spôsobiť rôzne problémy. Cesty a chodníky sa stávajú šmykľavými a nebezpečnými, môže sa poškodiť elektrické vedenie a môže byť ovplyvnená aerodynamika krídel lietadiel. Boj proti hromadeniu ľadu zvyčajne zahŕňa soľ, teplo alebo staré dobré lopaty, ale to všetko je spojené s nákladmi na životné prostredie, energiu a úsilie.

Teraz vedci zo Severozápadnej univerzity vyvinuli nový spôsob výroby mrazuvzdorných povrchov. Začína textúrou inšpirovanou listami, ktoré majú malé vrcholy a priehlbiny, ktoré zabraňujú rovnomernému šíreniu mrazu po povrchu. V štúdii z roku 2020 tím zistil, že pridanie tohto druhu povrchovej štruktúry v mierke milimetrov pomohlo znížiť tvorbu námrazy až o 80 %.

V novej štúdii to vedci posunuli o niekoľko krokov ďalej. Pridali veľmi tenkú vrstvu oxidu grafénu s hrúbkou len 600 mikrometrov na povrch priehlbín, ktoré boli medzi každým vrcholom široké len 5 mm.

„Oxid grafénu priťahuje vodnú paru a potom obmedzuje molekuly vody vo svojej štruktúre,“ povedal Kyoo-Chul Kenneth Park, hlavný autor štúdie. „Takže vrstva oxidu grafénu pôsobí ako nádoba, ktorá zabraňuje zamrznutiu vodnej pary. Keď sme spojili oxid grafénu s povrchom makrotextúry, dlho odolával mrazu pri vysokom presýtení. Hybridný povrch sa stáva stabilnou, dlhotrvajúcou zónou bez mrazu.“

Vzorka nového povrchu (vpravo) potiahnutá oxidom grafénu, zabraňuje tvorbe námrazy.

Samozrejme, nový povrch odolal 100% tvorbe námrazy viac ako 150 hodín, čo je takmer týždeň. To je oveľa dlhšie ako väčšina ostatných typov povlakov odolných voči ľadu, a to pasívne, nevyžaduje žiadnu elektrinu ani aktívne komponenty. Samotný povrch by mal mať tiež dlhú životnosť.

„Väčšina ostatných nemrznúcich povrchov je náchylná na poškodenie v dôsledku poškriabania alebo kontaminácie, čo časom znižuje výkon povrchu,“ povedal Park. „Ale náš mechanizmus proti zamrznutiu demonštruje odolnosť voči škrabancom, prasklinám a nečistotám, čím predlžuje životnosť povrchu.“

Tím hovorí, že nová štruktúra povrchu by sa dala použiť všade, kde by mráz obťažoval – na povrchy vozidiel a lietadiel, elektrické vedenia, vnútrajšok mrazničiek, možno aj chodníky a cesty. Výskum bol pritom nedávno publikovaný v magazíne Science Advances.