Vedci prišli na prírodný spôsob boja proti potravinovým alergiám
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 30. 12. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Nový výskum zistil, že chemická látka, ktorá sa hojne vyskytuje v ovocí, zelenine a rastlinných produktoch, môže potlačiť imunitnú reakciu, ktorá sa prejavuje pri potravinových alergiách. To otvára cestu k vývoju prírodnej liečby tohto celosvetovo rastúceho problému.
Flavonoidy sú prírodné zlúčeniny nachádzajúce sa v ovocí, zelenine, rastlinách a listoch, ktoré majú množstvo liečivých účinkov. Nová štúdia z Tokijskej vedeckej univerzity teraz zistila, že konkrétny flavonoid, kaempferol, môže svojím účinkom na imunitný systém tlmiť alergickú reakciu organizmu, vrátane potravinových alergií.
V čreve sa nachádza podskupina špecializovaných antigén prezentujúcich buniek nazývaných ako dendritické bunky, ktoré sú základom imunitných reakcií rozhodujúcich pre vznik potravinových alergií. Bunky prezentujúce antigén doslova robia to, čo naznačuje ich názov: prezentujú antigény (cudzie látky, ktoré vyvolávajú imunitnú odpoveď) T-bunkám a aktivujú ich. Dendritické bunky produkujú enzým nazývaný ako retinaldehyddehydrogenáza 2 (RALDH2), ktorý premieňa chemickú látku retinal odvodenú od vitamínu A na kyselinu retinovú. Kyselina retinová potom spúšťa vývoj regulačných T-buniek (T-reg), imunitných buniek, ktoré potláčajú alergickú reakciu organizmu.
V tejto štúdii vedci skúmali približne 40 rôznych flavonoidov s cieľom zistiť, či zvyšujú expresiu a účinnosť RALDH2 v dendritických bunkách. Zistili, že kaempferol je v tomto smere najúčinnejší, preto ho skúmali dôkladnejšie.
Kaempferol sa hojne vyskytuje v čaji, fazuli, brokolici, jablkách a jahodách. Nachádza sa aj v liečivých bylinách, ako je aloe vera, Ginkgo biloba a rozmarín lekársky (Rosemarinus officinalis). Kaempferol je flavonol, typ flavonoidu, ktorý má protizápalový účinok a ktorý existujúce štúdie spájajú okrem iného so zníženým rizikom rakoviny a srdcových ochorení, prevenciou rastu nádorov a zmiernením poškodenia spôsobeného voľnými radikálmi.
V laboratóriu výskumníci pozorovali, že dendritické bunky ošetrené kaempferolom produkovali viac RALDH2. Pri hlbšom skúmaní vedci skúmali molekulárne mechanizmy, ktoré sú základom účinkov kaempferolu na RALDH2. Zamerali sa na aryl uhľovodíkový (AhR) receptor, na ktorý sa kaempferol zameriava, a zistili, že flavonol pôsobí ako antagonista, blokuje AhR receptor a následne urýchľuje vývoj T-reg.
Vedci následne prešli k testovaniu kaempferolu na zvieracích modeloch a vyvolali potravinovú alergiu u myší pomocou proteínu ovalbumínu, ktorý sa nachádza vo vaječných bielkoch. Podávanie kaempferolu zvýšilo počet T-reg a „výrazne potlačilo“ fyzické príznaky spôsobené potravinovou alergiou, konkrétne zníženú telesnú teplotu a hnačku.
Vedci budú ďalej skúmať, či sa tieto účinky dajú zopakovať v ľudských bunkách. Tvrdia, že protizápalový a imunitu potláčajúci účinok kaempferolu by mohol byť sľubným spôsobom liečby alergií.
„Ak sa užívajú ako každodenná potravina, očakáva sa, že flavonoidy znížia alergie, zápaly a autoimunitné ochorenia, ktoré sú spôsobené alebo zhoršené nadmernou imunitnou reakciou,“ povedal profesor Chiharu Nishiyama z Katedry biologických vied a technológií na Tokijskej vedeckej univerzite a zodpovedajúci autor štúdie.
Štúdia bola nedávno uverejnená v časopise Allergy.