Probiotické baktérie by mohli pomôcť pri liečbe akné bez antibiotík
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 25. 2. 2022
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Aj keď je dobré vyhnúť sa nadmernému užívaniu antibiotík vždy, keď je to možné, máločo iné funguje na ťažké prípady akné. Môže však existovať nová nádej, pretože nedávny výskum naznačuje, že probiotické baktérie by mohli poskytnúť účinnú liečbu.
V novej štúdii sa vedci z belgickej Antverpskej univerzity rozhodli zmeniť mikrobióm pokožky tváre ľudí trpiacich akné. Mikrobióm je jedinečná komunita mikroorganizmov, ktoré obývajú špecifické prostredie. V prípade pokožky ľudí s akné táto komunita zahŕňa baktérie spôsobujúce lézie.
Tím pod vedením profesorky Sarah Lebeerovej sa zameral na skupinu prospešných baktérií známych ako laktobacily, ktoré sa vyskytujú väčšinou v črevách a urogenitálnom trakte. Hoci sa mikróby bežne nenachádzajú na koži, predchádzajúce štúdie naznačili, že ak sa tam umiestnia, môžu pomôcť v boji proti akné.
„Laktobacily sú dobre zdokumentované bezpečné a prospešné baktérie, ktoré produkujú kyselinu mliečnu ako široko pôsobiacu antimikrobiálnu molekulu, ktorá môže inhibovať rast a aktivitu širokého spektra konkurenčných baktérií,“ povedala Lebeerová. „Môžu tiež často znížiť zápal v rôznych podmienkach. Preto sme tušili, že by mohli fungovať na tento účel“.
Vedci vybrali tri kmene baktérií na základe ich bezpečnosti, robustnosti a predpovedaných reakcií imunitného systému, ktoré potom uzavreli do mikrokapsúl. Obsah z týchto kapsúl bol následne pridaný do pleťového krému, ktorý používalo 10 dobrovoľníkov s miernym až stredne ťažkým akné. Boli poučení, aby krém aplikovali na tvár dvakrát denne počas ôsmich týždňov.
V porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá používala placebo, testované subjekty vykazovali významné zníženie zápalových kožných lézií. Okrem toho mikrobióm ich pokožky tváre zaznamenal pokles populácie baktérií Staphylococcus epidermidis, ktoré spôsobujú akné. A čo je dôležité, zmiernenie príznakov akné pretrvávalo štyri týždne po tom, čo účastníci krém prestali používať.
Vedci sa domnievajú, že to môže naznačovať, že probiotické baktérie skutočne zmenili imunitný systém dobrovoľníkov, hoci v tomto smere je ešte potrebné vykonať ďalší výskum. Článok o štúdii bol nedávno publikovaný v magazíne Cell Reports Medicine.