Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Prvý interaktívny 3D holografický displej na svete

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
16. 4. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Tímu španielskych inžinierov sa podarilo vytvoriť prvý 3D hologram na svete, s ktorým sa dá aj fyzicky manipulovať.

Hologramy sa vo všeobecnosti vytvárajú pomocou volumetrických displejov, čo znamená, že obrazy sa premietajú v rôznych výškach takmer tritisíckrát za sekundu na pevnú kmitajúcu plochu nazývanú ako difúzor. To vytvára dojem trojrozmerného objektu bez potreby špeciálnych okuliarov alebo náhlavných súprav. Difúzor sa pohybuje tak rýchlo, že je pre ľudské oko väčšinou nepostrehnuteľný. Háčik je v tom, že v okamihu, keď sa pokúsite s hologramom interagovať, môžete prísť o prst alebo jednoducho úplne rozbiť zariadenie.

Doktorka Elodie Bouzbibová z Verejnej univerzity v Navarre a jej tím však teraz vyvinuli jednoduché riešenie v podobe elastických difúznych pásov.

Hoci to môže znieť jednoducho, tím testoval mnoho variantov, materiálov a typov pásikov, od materiálu na premietacie plátno až po silikón. Nielen z hľadiska pružnosti a hysterézy (zachovanie pôvodného tvaru po natiahnutí), ale aj z hľadiska optických vlastností. „Elastické pásy“ vybrali ako najvhodnejší materiál na vytvorenie svojho systému s názvom FlexiVol, ale nešpecifikovali presne, o aký druh ‚elastického pásu‘ ide.

Bezpečná interakcia používateľa so zariadením volometrického displeja (3D hologramu) FlexiVol.

Pomocou gest, na ktoré ste už zvyknutí pri dotykovom displeji smartfónu - potiahnutie prstom, výber dotykom, zovretie, otočenie a ďalšie - môže používateľ tieto holografické objekty efektívne ovládať a manipulovať s nimi prostredníctvom elastického difúzora.

Štandardnou metódou interakcie s hologramom alebo iným 3D priestorom je 3D myš, ktorá nevyzerá ako bežná myš. Je mimoriadne presná, ale bez cviku nie je obzvlášť rýchla.

Na overenie funkčnosti koncepcie tím vykonal tri testy používania, v ktorých 18 účastníkov porovnávalo 3D myš s technológiou FlexiVol. Išlo o výber objektu, sledovanie objektu a dokovanie, pri ktorom mal používateľ umiestniť objekt do objektu.

V teste výberu boli používatelia výrazne rýchlejší pri šúchaní do loptičky (výbere) prstami ako pri použití 3D myši. Zaujímavé je, že sledovanie objektu bolo približne rovnako rýchle, ale pri prekrývaní trás sledovania medzi oboma metódami a ich porovnávaní boli subjekty s FlexiVol oveľa presnejšie pri sledovaní. V dokovacom teste, ako si možno predstaviť, s prehľadom zvíťazil systém FlexiVol so svojím oveľa intuitívnejším prístupom uchopiť prstami a vložiť.

Používateľ môže „chytiť“ hologram auta a manipulovať s ním.

Hoci vzorka testovaných subjektov bola relatívne malá, iba 18, 94 % používateľov uviedlo, že si boli istejší v časoch dokončenia a 67 % si bolo istejších v presnosti v porovnaní s používaním 3D myši. Podľa ich slov bola metóda FlexiVol presnejšia, prirodzenejšia a menej frustrujúca ako 3D myš.

Doktorka Bouzbibová uviedla, že sa snaží ďalej vylepšiť dizajn pomocou sústredeného ultrazvuku alebo vodivých vlákien na simuláciu haptickej spätnej väzby.