Bola objavená najväčšia baktéria, ktorá je dlhšia ako mucha domáca

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 28. 2. 2022
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Biológovia objavili najväčšiu baktériu, aká bola kedy nájdená, s jedinou bunkou merajúcou na dĺžku 2 centimetre. Tento nový druh, ktorý je viditeľný voľným okom, má niektoré bizarné vlastnosti, ktoré z neho robia chýbajúci článok vo vývoji zložitých buniek, ako sú tie u ľudí.
Väčšina druhov baktérií meria na dĺžku od jedného do piatich mikrometrov, no najväčšia predtým známa baktéria bola Thiomargarita namibiensis, ktorá dosahuje dĺžku 750 mikrometrov alebo 0,75 milimetra. Tento novo identifikovaný druh však výrazne predbieha všetko ostatné. Jeho priemerná dĺžka je neuveriteľných 9 000 mikrometrov (0,9 centimetra), pričom najväčší zaznamenaný exemplár dosahuje dĺžku až 2 centimetre. Táto jediná bunka je tak dlhšia ako bežná mucha domáca.
Táto gigantická veľkosť úplne prevracia chápanie toho, aké veľké baktérie by mohli byť. Dlho sa verilo, že veľkosť baktérií je obmedzená vzdialenosťou, ktorú môžu molekuly, ktoré si vymieňajú s prostredím, prekonať. Ak živiny nedokážu prejsť zo svojej membrány do ich vnútra a ak toxíny nedokážu urobiť cestu späť, organizmus by nebol životaschopný.
Ako to teda tá obrovská nová baktéria vyriešila? V skutočnosti obsahuje mechúr naplnený vodou. Ten pritom tvorí 73 percent jej objemu a tlačí jej bunkový obsah na vonkajšiu membránu, takže životne dôležité molekuly nemusia cestovať po celej šírke. Ide o rovnaký mechanizmus, ktorý umožňuje predchádzajúcemu držiteľovi rekordov, baktérii Thiomargarita namibiensis, narásť do väčších rozmerov ako väčšina baktérií. Berúc na vedomie tieto podobnosti a ďalšie detaily zistené v genetickej analýze, tím navrhol, že nový druh patrí do rovnakého rodu, čo naznačuje aj názov Thiomargarita magnifica.
Organizmus bol v skutočnosti prvýkrát objavený asi pred desiatimi rokmi ako zväzky bielych vlákien rastúcich na rozkladajúcich sa listoch mangrovníkov v karibských močiaroch. Ale v tom čase si jeho objaviteľ, morský biológ Olivier Gros, neuvedomil, že ide o baktérie, nieto o jednotlivé bunky. Táto identifikácia prišla len nedávno s podrobnou analýzou.
Fyzická veľkosť nie je jedinou ohromujúcou vecou tejto baktérie. Genetická analýza odhalila, že jej genóm je tiež masívny. Obsahuje až 11 miliónov báz a približne 11 000 génov, čo je takmer trikrát viac ako v prípade väčšiny bakteriálnych genómov. Pri bližšom skúmaní tím zistil, že genóm sa dosť opakuje a má viac ako pol milióna kópií určitých sekvencií.
No táto bizarná baktéria sa stáva ešte zvláštnejšou. Táto DNA bola zabalená vo vnútri membránového vaku, niečoho, čo je normálne charakteristické pre zložitejšie formy života. Baktérie totiž normálne majú svoju DNA voľne plávajúcu cez bunku. Tým sa stiera hranica medzi dvoma hlavnými klasifikáciami foriem života, prokaryotmi a eukaryotmi.
Výskum ešte nebol publikovaný vo vedeckom magazíne, no je dostupný na predpublikačnom portáli bioRxiv.