Liek proti rakovine využíva senzor železa pre aktiváciu v nádoroch

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 11. 3. 2022
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Moderná medicína poskytla mnoho liekov proti rakovine so život zachraňujúcimi schopnosťami, no často toxické účinky na zdravé bunky a z toho vyplývajúce vedľajšie účinky im bránia v plnom využití ich potenciálu. Úpravy existujúceho lieku však sľubujú prekonanie tohto problému ako liečbu novej generácie v prípade bežnej a smrteľnej formy rakoviny.
Táto nová štúdia sa zameriava na gén RAS, ktorý môže zohrávať dôležitú úlohu v obrane tela proti rakovine tým, že reguluje dráhy v bunkách, ktoré im umožňujú rásť a deliť sa. Mutácie v tomto géne odstraňujú tieto kontrolné mechanizmy, čo spôsobuje nekontrolovaný rast a vznik nádorov. Nádory, ktoré vznikajú v dôsledku týchto mutácií, sa ťažko liečia a sú príčinou približne každého štvrtého úmrtia na rakovinu.
„Samotné mutácie RAS spôsobujú viac utrpenia ako všetky ostatné druhy rakoviny dohromady a na celom svete pripravujú o život veľmi veľa ľudí,“ povedal Eric Collisson, hlavný autor štúdie z Kalifornskej univerzity v San Franciscu. „Táto štúdia nás výrazne približuje k riešeniu potrieb lepšej liečby týchto druhov rakoviny“.
Pokrok sa dosiahol vďaka štúdiu typu mutácie v géne RAS, ktorá sa nazýva ako mutácia KRAS. Vedci zistili, že veľa nádorov spôsobených týmito mutáciami obsahuje vysoké koncentrácie vysoko reaktívnej formy železa, a že existuje súvislosť medzi týmito zvýšenými hladinami železa a kratším časom prežitia pacientov.
Aby vedci využili „železitú závislosť“ nádorov, použili ako východiskový bod liek na rakovinu s názvom Kobimetinib, ktorý schválila americká FDA. Tento liek účinne zastavuje nekontrolovaný rast buniek spôsobený mutáciami KRAS, no nedokáže to robiť selektívne, pretože má toxické účinky na zdravé tkanivá, čo vedie k závažným vedľajším účinkom pre pacientov.
Vedcom sa však podarilo syntetizovať novú formu Kobimetinibu vybavenú molekulárnym senzorom pre železo. To znamená, že liečivo zostáva neaktívne, kým nenarazí na železo v rakovinových bunkách, ktoré ho zapne a selektívne aktivuje jeho protirakovinové účinky.
Tím preukázal účinnosť nového lieku, nazvaného ako TRX-kobimetinib, prostredníctvom experimentov na myšacích modeloch s rakovinou riadenou mutáciou KRAS. Ukázalo sa, že je rovnako účinný ako Kobimetinib pri zmenšovaní nádorov, no robí to bez typických nežiaducich účinkov. Vďaka nižšej miere toxicity mohli vedci do zmesi pridať ďalšie lieky proti rakovine, aby zvýšili útok a umožnili kombinovanú liečbu, ktorá by mohla zabrániť rastu nádoru s ešte väčšou účinnosťou.
„Odstránením toxicity z rovnice nehovoríme len o jednom novom lieku, ale o desiatich nových kombináciách, ktoré teraz môžeme klinicky skúmať,“ povedal spoluautor štúdie Adam Renslo.
Vedci sa domnievajú, že tento prístup by sa mohol uplatniť aj pri antibiotikách, a skúmajú, ako by zacielenie sa na podobné mechanizmy mohlo pomôcť znížiť ich nežiaduce vedľajšie účinky.
Výskum bol uverejnený v magazíne Journal of Experimental Medicine.