Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Kontaktná šošovka zabraňujúca vysychaniu očí sa napája žmurknutím

Kontaktná šošovka zabraňujúca vysychaniu očí sa napája žmurknutím
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
3. 2. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Mnohí používatelia kontaktných šošoviek nakoniec trpia nepríjemným a niekedy dokonca vyčerpávajúcim stavom známym ako suché oko spôsobené kontaktnými šošovkami. Nová experimentálna kontaktná šošovka by tomu však mohla zabrániť a to pomocou pomerne jednoduchého dizajnu.

Suché oko spôsobené kontaktnými šošovkami sa zvyčajne vyskytuje vtedy, keď očná slzná tekutina preteká len cez prednú časť kontaktnej šošovky a nedostáva sa za ňu. V dôsledku toho sa slzy na šošovke jednoducho vyparujú a neposkytujú žiadnu vlhkosť ani lubrikáciu časti oka, ktorú šošovka pokrýva.

Tento stav sa najčastejšie lieči podávaním takzvaných „umelých sĺz“, hoci medzi ďalšie navrhované spôsoby liečby patrí elektricky nabitá kontaktná šošovka, implantát stimulujúci slzné žľazy, lubrikant odvodený z molekúl nachádzajúcich sa v žalúdkoch ošípaných či dokonca sonda, ktorú si používatelia strčia do nosa, aby stimulovala nerv v nosovej dutine.

Hoci všetky tieto prístupy majú svoje opodstatnenie, vedci z kalifornského Terasakiho inštitútu pre biomedicínske inovácie (TIBI) sa rozhodli navrhnúť niečo oveľa jednoduchšie, čo by od používateľa nevyžadovalo žiadne vedomé úsilie.

Prototyp kontaktnej šošovky z TIBI.

Výsledkom je kontaktná šošovka so sériou mikrokanálikov, ktoré ňou prechádzajú. Každý kanál vedie od zásobníka na zachytávanie sĺz na prednej strane šošovky k zásobníku na ich dávkovanie na spodnej strane šošovky. Kanáliky sú usporiadané do kruhovej špirály, pričom každý z nich prijíma slzy v blízkosti stredu šošovky a rozptyľuje ich po okrajoch. Samotný stred šošovky, kde sa nachádza zrenička, tak zostáva úplne čistý.

Dôležité je, že funkcia transportovania sĺz sa aktivuje iba tlakom, ktorý na šošovku vyvíja viečko pri žmurkaní. To znamená, že by fungovala tak, ako používatelia žmurkajú prirodzeným spôsobom, bez ohľadu na to, či nosia kontaktné šošovky alebo nie.

Technológia už bola testovaná na zariadení, ktoré simuluje žmurkanie očného viečka. Teraz sa plánujú laboratórne skúšky na zvieratách a ľudských dobrovoľníkoch.

Článok o výskume bol nedávno uverejnený v magazíne Small.