Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vedci skúmajú liečbu rakoviny prostaty pomocou pary

Vedci skúmajú liečbu rakoviny prostaty pomocou pary
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
10. 1. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Rakovina prostaty sa zvyčajne lieči operáciou a rádioterapiou, ktoré však môžu mať drastické vedľajšie účinky. Nová klinická štúdia skúma bezpečnosť a účinnosť ničenia rakovinových buniek pomocou pary.

Rakovina prostaty je najčastejšie diagnostikovaným nádorovým ochorením u mužov a druhým najčastejším nádorovým ochorením na svete, a hoci vyhliadky môžu byť nádejné, ak sa zachytí včas, liečba môže ovplyvniť kvalitu života pacienta. Prostata je žľaza veľkosti vlašského orecha umiestnená medzi močovým mechúrom a konečníkom, obklopená nervami a svalmi, ktoré riadia sexuálne a močové funkcie. Medzi vedľajšie účinky chirurgickej liečby a rádioterapie rakoviny prostaty preto často patrí inkontinencia, impotencia a poruchy funkcie čriev.

Nový systém od spoločnosti Francis Medical by mohol liečiť rakovinu prostaty bez týchto vedľajších účinkov. Nazýva sa ako Vanquish Water Vapor Ablation System (Likvidačný systém ablácie vodnej pary) a ako už názov napovedá, ide o „zničenie“ rakoviny horúcou vodnou parou dodávanou priamo do žľazy.

V celkovej anestézii sa pacientovi zavedie katéter do močovej trubice, až kým sa nedostane k prostate. Z katétra sa potom do nádoru zavedie ultratenká ihla, ktorá do postihnutých buniek dodá 10-sekundový výboj pary.

Ide o to, že para rýchlo preniká do tkaniva prostaty a potom sa kondenzuje späť na vodu. Tým sa miestna oblasť účinne ohrieva a ničí rakovinové bunky bez poškodenia okolitých zdravých buniek. Teplo sa ako liečba rakoviny skúma už roky, ale toto je jeden z najpriamejších zdrojov, aké sme videli.

Lekári v rámci novej klinickej štúdie vykonávajú liečbu pacienta s rakovinou prostaty pomocou pary.

Tento proces neznie ako zábava, ale je výrazne menej invazívny ako súčasné metódy. Spoločnosť Francis Medical tvrdí, že zákrok možno vykonať ambulantne, čo umožňuje pacientom odísť domov ešte v ten istý deň a už na druhý deň sa vrátiť k svojim bežným funkciám. Naproti tomu chirurgický zákrok si vyžaduje pobyt v nemocnici cez noc a dlhšiu rekonvalescenciu - ako aj všetky ostatné možné vedľajšie účinky.

Ďalšou výhodou je, že na rozdiel od viacerých návštev potrebných pri rádioterapii stačí jedno sedenie. V prípade potreby je možné počas jedného zákroku podať niekoľko výbojov pary.

Po úspechu pri používaní systému Vanquish na liečbu iných ochorení prostaty teraz prebieha klinická štúdia, ktorej cieľom je preskúmať bezpečnosť a účinnosť použitia pary na liečbu rakoviny prostaty. Štúdie sa zúčastňuje približne 400 mužov starších ako 50 rokov s rakovinou prostaty v štádiu 2 alebo nižšom, ktorá sa nerozšírila do iných orgánov.

Účastníci budú sledovaní päť rokov, aby sa sledoval vývoj ich ochorenia. Doteraz túto liečbu podstúpilo viac ako 180 pacientov.