Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Účinky kávy na srdce sa zlepšujú v závislosti od toho, kedy ju pijete

Účinky kávy na srdce sa zlepšujú v závislosti od toho, kedy ju pijete
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
15. 1. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pitie kávy sa stále ukazuje ako spôsob, ako zlepšiť svoje zdravie - od boja proti zhoršovaniu pamäte až po prevenciu niektorých druhov rakoviny. Nová štúdia teraz tvrdí, že kľúčom k zvýšeniu niektorých účinkov kávy je denná doba, počas ktorej ju pijete.

V rámci nového výskumu, ktorý bol nedávno uverejnený v magazíne European Heart Journal, sa tím pod vedením Ju Qi z Univerzity Tulane zaoberal údajmi od viac ako 40 000 dospelých, ktorí sa v rokoch 1999 až 2018 zúčastnili na americkom Národnom prieskume zdravia a výživy. Účastníci tohto projektu boli požiadaní, aby sledovali svoj denný príjem potravy, vrátane toho, koľko kávy vypili a kedy ju pili.

„Doterajší výskum naznačuje, že pitie kávy nezvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a zdá sa, že znižuje riziko niektorých chronických ochorení, napríklad cukrovky 2. typu,“ uviedol Qi. „Vzhľadom na účinky, ktoré má kofeín na náš organizmus, sme chceli zistiť, či má denný čas, keď pijete kávu, nejaký vplyv na zdravie srdca.“

Za týmto účelom výskumný tím rozdelil účastníkov do skupín podľa času konzumácie kávy. Približne 36 % z nich konzumovalo svoju dennú kávu ráno, niekedy pred poludním. Ďalších 16 % malo príjem kávy rozložený počas celého dňa. A 48 % skúmaných ľudí kávu nepilo.

Potom výskumníci štandardizovali a vyšetrili členov štúdie na rôzne faktory a preskúmali ich úmrtnosť a príčiny úmrtia. Zistili, že v porovnaní s ľuďmi, ktorí vôbec nepili kávu, mali konzumenti rannej kávy o 16 % nižšiu pravdepodobnosť úmrtia na všetky príčiny a o 31 % nižšiu mieru úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia ako tí, ktorí kávu nepili, alebo tí, ktorí ju pili počas celého dňa.

„Toto je prvá štúdia, ktorá testuje časové vzorce pitia kávy a zdravotné výsledky,“ povedal Qi. „Naše zistenia naznačujú, že nie je dôležité len to, či pijete kávu alebo koľko jej pijete, ale aj čas dňa, kedy kávu pijete. V našich výživových odporúčaniach zvyčajne neposkytujeme rady týkajúce sa načasovania, ale možno by sme na to mali v budúcnosti myslieť.“

Tím tiež zistil, že ranní konzumenti kávy mali zdravotné výhody bez ohľadu na to, či pili len mierne, za čo sa považujú dve až tri šálky kávy denne, alebo boli silnejšími konzumentmi, ktorí mali viac ako tri šálky. Najdôležitejším faktorom bolo ukončenie konzumácie kávy pred poludním.

Vedci zdôrazňujú, že ich štúdia poukazuje len na súvislosť medzi ranným pitím kávy a zníženou úmrtnosťou na srdcové ochorenia, nie na dôvod, prečo táto súvislosť existuje, ale tvrdia, že to môže mať niečo spoločné s vplyvom kávy na naše hormóny a vnútorné telesné hodiny.

„Táto štúdia nám nehovorí, prečo pitie kávy ráno znižuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia,“ uzavrel Qi. „Možným vysvetlením je, že konzumácia kávy popoludní alebo večer môže narušiť cirkadiánne rytmy a hladiny hormónov, ako je melatonín. To následne vedie k zmenám kardiovaskulárnych rizikových faktorov, ako je zápal a krvný tlak. Na potvrdenie našich zistení v iných populáciách sú potrebné ďalšie štúdie a potrebujeme klinické štúdie na overenie potenciálneho vplyvu zmeny denného času, keď ľudia pijú kávu.“

Ak sa rozhodnete presunúť konzumáciu kávy na ranné hodiny, možno budete chcieť vziať do úvahy aj ďalšiu štúdiu z roku 2020, ktorá ukázala, že je najlepšie piť kávu po tom, ako ste zjedli nejaké jedlo, aby ste sa vyhli jej vplyvu na reakciu organizmu na glukózu. A pridanie trochy mlieka môže byť tiež rozumným spôsobom, ako ešte viac posilniť účinky tohto nápoja na zdravie, keďže štúdia z roku 2023 ukázala, že to môže posilniť jeho protizápalové vlastnosti.