Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Biomarkery Alzheimera sú teraz viditeľné až desaťročie pred symptómami

Biomarkery Alzheimera sú teraz viditeľné až desaťročie pred symptómami
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
19. 2. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Výskumníci z Pittsburghskej univerzity navrhli test biomarkerov, ktorý dokáže rozpoznať malé množstvá zhlukujúceho sa proteínu tau v mozgu a mozgovomiechovom moku, čo vedie k Alzheimerovej chorobe. Včasné zachytenie týchto zhlukov, zatiaľ čo sú ešte v nepatrných množstvách, môže umožniť účinný zásah. Tento test môže pomôcť odhaliť zamotané proteíny roky predtým, než sa objavia výrazne na skenoch mozgu. A to až desať rokov pred symptómami.

To je potešujúce, pretože Alzheimerova choroba má nielen zničujúci vplyv na dlhodobý život pacientov, ale v súčasnosti je aj nevyliečiteľná. Začína sa prejavovať ako zábudlivosť a prechádza do zmätku a dezorientácie, bludov, halucinácií a problémov so spánkom. Keď sa stav zhorší, pacienti môžu mať problémy s jedením, pohybom, inkontinenciou, stratou reči a výraznou stratou pamäti.

„Včasná detekcia je kľúčom k úspešnejšej liečbe Alzheimerovej choroby, pretože štúdie ukazujú, že pacienti s málo až žiadnymi kvantifikovateľnými nerozpustnými tau spleťami majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať prospech z nových liečebných postupov ako pacienti s významným stupňom depozitov tau v mozgu,“ vysvetlil Thomas Karikari, hlavný autor článku, ktorý bol nedávno publikovaný v magazíne Nature.

Tu je krátky kontext o tom, čo sa deje v mozgu a okolo neho. Ľudia majú asi 86 miliárd nervových buniek a sú spojené takzvanými synapsiami. Tieto synapsie sú podporované „koľajnicovými dráhami“, ktoré umožňujú tok základných živín a informácií, a nazývajú sa ako mikrotubuly.

Proteíny Tau (skrátene od tubulínovej jednotky – tubulin associated unit) stabilizujú tieto mikrotubuly a pomáhajú udržiavať mozog zdravý. Tieto proteíny môžu zlyhať, zhlukovať sa a vytvárať spleti, pričom bránia mikrotubulom správne fungovať. Ako sa tvoria ďalšie spleti, šíria sa mozgom v predvídateľnom vzore, začínajúc v oblastiach zapojených do pamäte a postupne ovplyvňujú oblasti zodpovedné za iné kognitívne funkcie. To je jedna z niekoľkých zmien v mozgu, ktoré spôsobujú Alzheimerovu chorobu.

Tu je miesto, kde prichádza tento nový test biomarkerov. Vedci našli dôležitú časť proteínu tau, ktorá spôsobuje, že v mozgu vytvára škodlivé spleti. Táto časť sa skladá zo 111 stavebných blokov (aminokyselín). V rámci tejto časti objavili dve špecifické škvrny, ktoré po úprave môžu lekárom povedať, či sa tau proteíny začínajú zhlukovať. Je to dôležité, pretože ak lekári dokážu odhaliť tieto zmeny dostatočne skoro, mohli by byť schopní liečiť problém skôr, ako sa zhorší.

Dve špecifické škvrny, ktoré našli (nazývané ako p-tau-262 a p-tau-356), fungujú ako včasné varovné signály, vďaka ktorým lekári vedia, že proteíny tau začínajú zlyhávať. To by mohlo pomôcť identifikovať Alzheimerovu chorobu skôr, keď by liečba mohla byť účinnejšia.

Niekoľko nasledujúcich rokov výskumu by malo odhaliť niekoľko nových spôsobov, ako túto chorobu účinnejšie liečiť. A to by mohlo viesť k zlepšeniu životov 78 miliónov ľudí, u ktorých sa odhaduje, že do roku 2030 na celom svete rozvinú rôzne druhy demencie, vrátane Alzheimerovej choroby.