Prototyp zariadenia zberá mikroplasty z pneumatík automobilov
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 25. 5. 2020
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Výfuky automobilov sa považujú za jeden z hlavných zdrojov znečistenia ovzdušia, no automobilové pneumatiky zase prispievajú k znečisteniu takzvanými mikroplastami. Pomôcť by však mohol nový prototyp zariadenia, ktorý je navrhnutý pre odstraňovanie uvoľnených gumových častíc z pneumatík.
Z hľadiska definície sa za mikroplasty považujú fragmenty plastov s priemerom menším ako 5 milimetrov. Tie sa do životného prostredia dostávajú z rôznych výrobkov a tieto častice môžu byť následne skonzumované rybami, ktoré zase konzumujú ľudia. V prípade mikroplastov z gumy sa častice väčšinou nachádzajú v uliciach miest, kde ich môžu ľudia vdychovať do pľúc.
Tím britských študentov, ktorí vystupujú pod názvom The Tyre Collective, sa pod vedením profesora Roberta Shortena z Kráľovskej univerzity v Londýne rozhodol preto vyvinúť prototypové zariadenie, ktoré sa nasadí automobilovú pneumatiku blízko miesta, kde sa dotýka vozovky. Počas jazdy sa tak dajú elektrostaticky zberať odštiepené drobné častice gumy, ktoré sa zhromažďujú v úložnej jednotke zariadenia. Táto jednotka je potom pravidelne odstraňovaná a vyprázdnená, pričom fragmenty gumy sa môžu ďalej recyklovať.
Tím tvrdí, že zozbierané častice menšie ako 50 mikrónov by sa mohli následne použiť na výrobu nových pneumatík. Medzi možnosti využitia väčších fragmentov patria materiály pre 3D tlač, zvukovo-izolačné materiály, atramenty a farbivá.
Prototyp zariadenia už bol testovaný na stacionárnom laboratórnom zariadení, ktoré vystavuje pneumatiky takémuto treniu, aké sa vyskytuje pri ich kontakte s vozovkou. Automobily by mohli byť v budúcnosti vybavené jedným zariadením pre každé jedno koleso. Tím pritom dúfa, že svoju technológiu uvedie na trh čo najskôr.