Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Tellspec vám presne povie, čo máte na tanieri

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
23. 12. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Isabel Hoffmann a matematik Stephen Watson prichádzajú so zariadením s názvom Tellspec, ktorý presne povie, aké látky jedlo obsahuje. Tellspec využíva malý spektometer, spolupracuje s algoritmom v cloude a za všetko je zodpovedná aplikácia v smartfóne.

Na obaloch jedla sa vždy nachádzajú použité ingrediencie v danej potravine. V súčasnosti oceníme, ak je tam okrem klasickej informácie i upozornenie o alergénoch či výstraha, že jedlo môže obsahovať i stopové prvky iných potravín. Doteraz sme boli viac-menej nútení veriť všetkým týmto informáciám. Teraz však Isabel Hoffmann a matematik Stephen Watson prichádzajú so zariadením s názvom Tellspec, ktorý presne povie, aké látky jedlo obsahuje. Tellspec využíva malý spektometer, spolupracuje s algoritmom v cloude a za všetko je zodpovedná aplikácia v smartfóne.

Tellspec vám povie, čo máte na tanierio

Po stlačení tlačidla na Tellspecu sa totiž vyšle slabší laserový lúč, ktorý zoskenuje povrchovú časť potraviny. Svetlo z lasera prechádzajúce molekulami potravín je čiastočne absorbované, no i prepúšťané. Spektrometer v zariadení teda analyzuje odrazené svetelné vlny, ktoré nesú informácie o molekulách potravín. Informácie sa odošlú do databázy v cloude a odtiaľ sa zobrazia v tabuľke vo vašom smartfóne. Keďže ide o svetlo a to veľmi neprechádza cez pevné látky, zariadenie pracuje najmä s povrchovou časťou jedla. Môže tak povedať, či mrkva naozaj neprešla chemickým postrekom, alebo či bol rezeň vypražený v dostatočne čerstvom oleji. Čím je však jedlo transparentnejšie, tým sa laserový lúč zameria na hlbšiu analýzu. Okrem toho bude časom databáza obsahovať i podrobnejší popis rôznych látok. Beta verzia zariadenia sa plánuje na jar 2014.