Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Je budúcnosť povrchu automobilov ukrytá "v jamkách"?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
30. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

To, že golfové loptičky obsahujú malé jamky si všimol asi každý z nás, no ak ste sa doteraz nezamýšľali nad otázkou PREČO, tu je odpoveď – jamôčky znižujú odpor vzduchu a loptička tak doletí omnoho ďalej, ako keby mala iba hladký povrch. A čo by ste povedali na to, keby malo tiež auto podobnú vlastnosť?

Nad touto problematikou sa zamysleli vedci z laboratórií MIT a skutočne, začali túto alternatívu i testovať. Jamôčky na povrchu auta by však neboli stálou súčasťou povrchu, ale vedci si to predstavujú ako amorfný, tvar meniaci povrch. Technológia zatiaľ vyzerá tak, že autá by nadobúdali takýto povrch odsávaním vzduchu - povrch by teda mal obsahovať niečo ako dve vrstvy, aby sa vzduch dal striedavo vysávať i naspäť nafúknuť. Je to trochu zvláštny príklad, no i tak niekedy vyzerajú vážne vedecké pokusy - pozrite si priložené video.

Okrem áut by však mali z výsledkov novej technológie ťažiť i budovy – napríklad radarové kupoly by mohli vysať trochu vzduchu z interiéru, čím sa zníži objem miestnosti, no zároveň sa zvýši odolnosť voči nárazom vetra.

Mimochodom, golfová loptička najskôr neobsahovala povestné jamky. Boli hladké a malé preliačiny získavali až údermi. Hladké a nové loptičky sa používali pri významných turnajoch a niekedy okolo roku 1850 pri jednom takom turnaji musel hráč použiť jednu z tých dosť starých, preliačených. Po odpale zistil, že táto „popreliačovaná“ loptička doletela omnoho viac, ako bol zvyknutý pri hladkej...