Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Mercedes-Benz: Semi-autonómne kamióny

Mercedes-Benz: Semi-autonómne kamióny
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
7. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Autonómne autá už nie sú žiadnou novinkou, i keď plno autopilotné vozidlá oficiálne na ceste ešte nestretávame. Mercedes-Benz však ide o krok vpred s tým, že sa pustil do výroby autonómneho kamióna.

Po autonómnych vozidlách od Fordu, Audi či Volva je tu i Mercedes, no ten to skúša i v oblasti trochu väčších áut. Nemecká automobilka sa rozhodla pomôcť všetkým, ktorí trávia celé dni na cestách vo vyvýšených kabínach s obrovským nákladom. Áno, reč je o autonómnych kamiónoch – aj keď zatiaľ sa testuje iba semiautonómne vozidlo. Vodiči by si potom počas jazdy mohli v rámci WiFi modulu zabudovaného v interiéri v kľude browsovať po internete, alebo skypovať s rodinou z ďalekých ciest. Projekt je však poriadne vzdialený a tak spiacich kamionistov za volantom autonómneho trucku tak skoro nestretneme.

Technológiu však demonštrovali na Future Truck 2025, kde kamión využíval na svoju poloautonómnu jazdu stereokamery a rôzne druhy radarov v predných, zadných častiach i po stranách. Všetky informácie vyhodnocuje multijadrový vysokovýkonný procesor stojaci za palubným počítačom. Vývojári sa však samozrejme zahrávajú i s komunikáciou takýchto vozidiel, vďaka čomu si budú môcť odovzdávať správy o stave premávky, opravách či zátarasách na cestách, aby tak kamión nemusel trčať v zápche alebo robiť dlhé obchádzky v náročných terénoch.