Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Diaľkovo ovládaný kamión a autonómne vozidlo

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
14. 1. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Život kamionistu veru nie je ľahký, čo by ste však povedali na to, najmä vy kamionisti, ak by ste tie zahraničné služobné cesty mohli realizovať doma v obývačke? Že to nie je možné? Ale je. Nemeckí vývojári vás o tom presvedčia.

Vývojári predstavili tri zaujímavé technologické koncepty z oblasti automotive priemyslu. Prvým z nich je model kamióna, ktorý sa dá ovládať a monitorovať na diaľku pomocou takzvanej rozšírenej reality. Všetko pritom funguje cez spojenie pohľadu z reálneho prostredia s digitálnymi informáciami pomocou dátových okuliarov.

“Pomocou dátových okuliarov máte výhľad z vrchu kabíny. Vidíte celé okolie, v ktorom sa kamión pohybuje. V rovnakom čase na tomto monitore vidíte pomocou dátových okuliarov zábery z pohľadu vodiča,“ vysvetľuje pán Rigo Herold, Westsachsische Hochschule Zwickau.

Používateľ dátových okuliarov môže tento model kamióna ovládať pomocou diaľkového ovládania a má celkový prehľad o situácii v kamióne a jeho okolí. Kamery umiestnené v kamióne pritom prenášajú zábery do okuliarov prostredníctvom rádiového signálu. Tieto dátové okuliare sa dajú použiť v dvoch verziách, pričom sa líšia veľkosťou OLED displeja a využitím.

„Pri tomto modeli je dômyselný a inteligentný systém, ale premietaný obraz je menší a nie je veľmi jasný. Sú to displeje určené skôr pre používateľov na čítanie SMS, či volanie. A tieto tu sú profesionálne dátové okuliare, ktoré sú viac spoľahlivé a máte väčší výhľad. Znamená to, že v týchto dátových okuliaroch sú virtuálne informácie dostatočne veľké a zábery sú veľmi jasné.“

Ďalšie využitie môžu tieto dátové okuliare nájsť napríklad aj pri CRASH testoch alebo pri skúšobných jazdách vozidiel.

„Znamená to, že vodič je v bezpečí, stojí mimo auta a v rovnakom čase vidí auto zvonka a pomocou dátových okuliarov má výhľad z vnútra auta.“

Druhý koncept od nemeckých vývojárov je taký, že okrem ovládania na diaľku, môže byť predstavený model kamiónu poháňaný aj novým moderným zdrojom energie. Špeciálnymi elektro-batériami.

“Pri štandardných batériách potrebujete veľa času na plné dobitie batérie na sto percent. S naším kamiónom však dokážeme batériu dobiť z nula na sto percent kratšie ako napríklad za tri minúty. To znamená, že na jedno nabitie neprejdete dlhú vzdialenosť, ale keď prídete k dobíjacej stanici, môžete si dať kávu a kým ju dopijete, batéria je dobitá.“

Tieto batérie sú v podstate založené na princípe super kondenzátorov a líšia sa oproti štandardným batériám svojou fyzickou štruktúrou a špeciálnou časovou konštantou, čo skracuje ich čas dobíjania. Sú aj rozmerovo oveľa menšie, čo uľahčuje ich umiestnenie v autách.

“Záleží to od konštrukcie kamióna. Kondenzátory môžete napríklad umiestniť okolo prestrešenia, pretože nie sú ťažké.“

Tretím príspevkom v oblasti automobilových technológií je autonómne vozidlo, ktoré sa riadi samé pomocou senzoru a kamery. Senzor zabezpečuje informácie o vzdialenosti a kamera zachytáva pozíciu sledovaného kamióna pred vozidlom. Ak kamión zabočí, auto sa pohne tým smerom tiež. Keď kamión zastaví, zastane aj auto.

„Kamera má vlastný procesor, ktorý transformuje informácie do hlavnej riadiacej jednotky. Tá kontroluje kolesá, smer vozidla, rýchlosť, kedy treba dobiť batériu a podobne. Kontroluje teda ako sa má vozidlo pohybovať.“

Tieto technológie by teda v budúcnosti mohli zvýšiť bezpečnosť na cestách. A podľa slov vývojárov by to mohla byť otázka len pár rokov, kým sa vôbec dostanú do reálneho nasadenia.