Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Voxan Wattman - výkonný motocykel s elektrickým pohonom

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
8. 12. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

O jeho chod sa stará výbava Lítium iónových batérií, výkon dosahuje 200 koní a maximálna rýchlosť je 170 km/h. Jeho hlavnou zaujímavosťou je i to, že vývojári sa pri tvorbe zovňajšku inšpirovali škorpiónom.

Tento motocykel na elektrický pohon bol predstavený publiku pred pár dňami na Parížskej Motor Show. Nazýva sa Voxan Wattman, jeho výkon je 200 koní a maximálna rýchlosť je 170 km/h. Jednou zo zaujímavostí je i to, že vývojári sa pri tvorbe zovňajšku inšpirovali škorpiónom.

Vývojári sa pri tvorbe Voxanu inšpirovali škorpiónom

Novinkou v oblasti dizajnu je hliníková vonkajšia kostra, namiesto tradičných tubulárnych kovových rámov. Predné odpruženie je viac menej konvenčné, no zadné koleso doslova visí na niečom ako paralelné 4-stranové odpruženie (slangovo "4-bodová kyvka"), čo poskytuje stabilnú a pohodlnú jazdu. Pri hmotnosti približne 350 kg sa dokáže za 5,9 sekundy vyšplhať na úctyhodnú rýchlosť 160 km/h, alebo jednoduchšie, z 0 na 100 km/h to zvládne za 3,4 sekundy. Ako názov hovorí, elektro-motocykel poháňa elektromotor. O jeho chod sa stará výbava Lítium iónových batérií a má uvádzanú kapacitu 12,8 kWh. Mimochodom, celková váha batérií je viac ako tertina celej váhy tohto vozidla. S plnou zásobou batérií by ste na Wattmanovi mali prejsť 180 km, cestujúc za štandárd NEDC (New European Driving Cycle). A čo v prípade, keď sa bytérie vybijú? Treba nájsť 220 Voltovú zásuvku a podľa všetkého by sa mal rýchly nabíjacý cyklus, ktorý nabije batérie na 80 %, uskutočniť do pol hodiny. A hoci Voxan v určitých bodoch nedosahuje výsledky svojej konkurencie SuperBiku, je to krok vpred v rámci motocyklového elektro priemyslu.