Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

116 rokov pre elektromobil Porsche

116 rokov pre elektromobil Porsche
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
30. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Je to veru poriadna cesta, ktorou si prešla automobilka Porsche. Prvý kus z dielne jej zakladateľa, Ferdinanda Porscheho, má 116 rokov. A bol to elektromobil. So silou závratných 3 konských síl zároveň vyhral preteky elektrických vozidiel v roku 1899.

Keď sa povie Porsche, väčšina z nás si určite predstaví moderné, luxusné a športové autá. Nehovoriac o tom, že i prívlastok elektronické vozidlo mu dodáva súčasný "green" nádych. Vedeli ste však, že elektrické Porsche je tu už poriadne dlho, presnejšie 116 rokov? Zakladateľ značky Porsche – Rakúšan Ferdinand Porsche, skonštruoval elektrické auto Porsche P1 pôvodne určené prepravcom nákladov v roku už v roku 1898 (mimochodom, bolo to i prvé auto, ktoré vyrobil). V útrobách dreveného rámu sa ukrýval motor Tesla s výkonom (ehm, neuveriteľných) 3 koní a rýchlosťou 34 km/h. Zaujímavosťou však je, že auto vyhralo závody elektrických vozidiel v roku 1899. V súčasnosti je auto vystavené v Porsche Museum v nemeckom meste Stuttgart.

Porsche P1 EV je vystavené v Stuttgarte

Ferdinand Porsche bol rakúsky automobilový konštruktér, ktorý tiež navrhol dizajn legendárneho Vokswagenu Chrobák. V roku 1931 založil spoločnosť Porsche AG a svojho času dokonca spolupracoval s Hitlerom - bol súčasťou projektov tankov Tiger I a II. Armáda sa však nakoniec rozhodla pre tanky firmy Henschel. Podvozky z Tigrov sa nakoniec stali užitočné pri tvorbe útočných bojových vozidiel Ferdinand.