Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Pohľad do budúcnosti: Audi James 2025

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
17. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V záujme technologického pokroku je určite dobré ak sa spájajú sily - platí to aj v prípade automobilových značiek Volkswagen a Audi, ktoré si podali ruky pri budovaní konceptu auta, ktoré raz bude šoférovať naozaj samé. Ako presne to funguje, zisťoval priamo v Hannoveri na výstave Cebit 2014 náš redaktor Ľubo Straka.

Koncept auta budúcnosti s názvom Audi James 2025 ponúka na výber okrem klasického manuálneho riadenia i autopilota. Oba procesy však systém prísne oddeľuje a reguluje. V prípade, že vodič jazdí v manuálnom režime, dve časti volantu sú spojené a všetky nastavenia zodpovedajú jeho predstavám. Je tu však možnosť i autonómneho riadenia, ktoré sa potvrdí stlačením dvoch tlačidiel na riadidlách. Tým sa aktivuje autopilot. 

Frauke Prove z Volkswagenu nám ďalej ozrejmila situáciu na ceste: "Počas autonómnej jazdy sa interiér auta mierne zmení. Volant sa rozdelí na dve časti, posunie sa viac dozadu, a podobná činnosť sa deje aj pri sedačkách a pedáloch. Vznikne tak väčší priestor pre vodiča, ktorý si popri tom ako sa vezie, môže napríklad aj kontrolovať emaily." 

Okrem toho sa zmení i farba LED podsvietenia z oranžovej na modrú. To je ukazovateľ toho, že ide o automatickú jazdu. Vysunie sa i druhý menší displej, ktorý prináša informácie o autopilotovi. Ukazuje koľko bude ešte aktívny, hlási zmenu jazdnej dráhy, skrátka všetko, čo práve robí. Vodič sa môže kedykoľvek rozhodnúť, že preberie späť manuálne riadenie vozidla. Stačí len vziať volant zase do rúk a stlačiť potvrdzujúce tlačidlá. Vozidlo rozpozná, že automatika je prerušená, displej sa ukryje a volant sa spojí. LED podsvietenie sa zmení do pôvodného oranžového svetla. 

Prove pokračuje: "Ak by však nastali s autopilotom nejaké komplikácie s automatickým riadením, systém zmení LED podsvietenie na červené. Ak do určenej doby vodič nepreberie manuálne riadenie, autopilot bezpečne odstaví vozidlo na okraj vozovky." 

Audi James 2025 je však iba konceptom. Jedna vec je teda ukázať svetu, ako by mohlo fungovať a druhá vec je previesť celý projekt do praxe. Vývojári budú musieť preto ešte poriadne nakombinovať viaceré technológie do kompaktného autonómneho celku, kde nebudú chýbať rôzne senzorické kamery či veľmi presné GPS snímače. Hoci aj projekt nesie v názve rok 2025, nedá sa s určitosťou povedať, že v tomto roku sa podobnej novinky naozaj dočkáme.