Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Citroën 19_19 Concept: Futuristické cestovanie v režime Ë-Comfort

Citroën 19_19 Concept: Futuristické cestovanie v režime Ë-Comfort
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
14. 5. 2019
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Značka Citroën pri príležitosti svojich 100 rokov plných odvážnych automobilových riešení, kreativity a slobody pohybu predstavuje výnimočné vozidlo 19_19 Concept, niečo ako UFO automobilového sveta. Využíva netradičné proporcie inšpirované svetom letectva a tvarmi presklenej kopuly vrtuľníkov a zároveň aj interiérovým dizajnom.

Štúdia 19_19 Concept je jednoducho rozpoznateľná vďaka svojím netradičným tvarom, LED svetlometom, technologicky prepracovaným detailom a rôznym povrchom. Netradičné úzke a vysoké kolesá priemerom až 30 palcov umiestnené v rohoch karosérie vytvárajú pocit, akoby bola karoséria zavesená na kolesách. Pneumatiky s rozmerom 255/30 R30 vyvinula špeciálne pre toto vozidlo spoločnosť Goodyear.

Maximálne pohodlná štúdia 19_19 Concept posúva možnosti programu Citroën Advanced Comfort na maximum. Využíva elektronicky ovládané inteligentné a aktívne tlmiče s progresívnymi hydraulickými dorazmi ako aj samostatné sedadlá, ktoré zvyšujú komfort dizajnovo zariadeného interiéru v štýle maximálne komfortnej obývačky. Inovatívna a futuristická štúdia 19_19 Concept dostala aj technológiu autonómnej jazdy, ktorá umožňuje, aby vodič pokojne odovzdal všetky povinnosti spojené so šoférovaním vozidlu.

Štúdia Citroën 19_19 Concept

Štúdia Citroën 19_19 Concept

Súčasťou výbavy je aj umelá inteligencia v podobe Osobného asistenta zapracovaného do vozidla. Ovláda vozidlo vo fázach autonómnej jazdy a komunikuje s pasažiermi prostredníctvom prediktívnych a proaktívnych systémov, ktoré dokážu predvídať potreby posádky. Taktiež dokáže rozpoznávať hlasové povely vyslovené prirodzenou rečou.

Vďaka čisto elektrickému pohonu dokáže štúdia 19_19 Concept minimalizovať svoju ekologickú stopu a odstránením hluku a vibrácií zároveň presvedčiť, že s dojazdom 800 km (WLTP) sa aj dlhšie trate dajú absolvovať s elektrickým pohonom. Pre zvýšenie komfortu užívania sa batérie s kapacitou 100 kWh môžu nabíjať aj bezdrôtovou indukčnou technológiou a to počas státia ako aj za jazdy podľa toho, ako to umožní infraštruktúra. Pohon zaobstarávajú dva elektromotory — jeden vpredu a druhý vzadu, čo vytvára pohon všetkých kolies. Celkový výkon 340 kW (462 k) a krútiaci moment 800 Nm zabezpečujú vozidlu zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5 sekúnd a maximálnu rýchlosť 200 km/h.

Štúdia Citroën 19_19 Concept

Štúdia Citroën 19_19 Concept

Štúdia 19_19 Concept znovu objavuje čaro dlhých ciest, pretože sa na ne vybavila maximálnym komfortom a posádke ponúka oddych a možnosť načerpania nových síl. Komfort ťaží predovšetkým z veľkého rázvoru s dĺžkou až 3,1 m. Ide o úplne nový prístup k dizajnu a k technológiám, ktoré vytvárajú nový zážitok z jazdy a zameriavajú sa na mentálny oddych. Napríklad aj tým, že zadné sedadlá dostali tvar podobný lehátku. Cestovanie sa tak vracia k k svojim pôvodným hodnotám, keď sa stáva časom oddychu, pokoja a pohody.

Štúdia 19_19 Concept je najlepšou odpoveďou značky Citroën na výzvy cestovania v budúcnosti, pričom sa inšpiruje zodpovednou mobilitou bez obmedzení.

Štúdia 19_19 Concept sa svetu prvý raz predstaví 16. mája 2019 v Paríži na podujatí VivaTech.

Štúdia Citroën 19_19 Concept

Štúdia Citroën 19_19 Concept

(Zdroj : Tlačová správa Citroën)