Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

BMW: Zadné svetlá s efektívnejšou OLED technológiou

BMW: Zadné svetlá s efektívnejšou OLED technológiou
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
11. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Automobilová elektronická revolúcia neustáva a s novinkami prichádza aj nemecký výrobca BMW v podobe zadných OLED svetiel s neuveriteľnou životnosťou. Organické diódy majú byť šetrnejšie k životnému prostrediu a vydržať rovnako dlho, ako auto samotné.

Výrobcovia automobilov spolupracujú s množstvom vývojárov z rôznych oblastí a okrem spätných zrkadiel prechádzajú zmenou i svetlá. Audi nám na CES v Las Vegas už predviedlo, že si predstavuje budúcnosť svojich predných svetiel v podobe laserov.

Teraz prichádza BMW s novinkou na zadnej strane v podobe svetiel OLED a odkazuje, že LED budú minulosťou. OLED (Organic Light Emitting Diode) sú totiž z materiálu na organickej báze, nie polovodičové kryštály. Tieto diódy pozostávajú najmä z polymérov, ktorú sú vo veľmi tenkých vrstvách - ich jednotlivá hrúbka je menšia ako 400 nanometrov, čo je asi 150 násobne tenší rozmer ako je hrúbka ľudského vlasu. Celá táto časť sa skladá zo spomínaných viacerých vrstiev, meria tak od 0,8 mm do 1,5 mm. Jedinou nevýhodou je, že zatiaľ poskytujú v porovnaní s LED menšiu svietivosť. Preto im ešte chvíľu budú tieto svetlá pomáhať. Čaká sa však len na ďalší rozvoj a BMW plánuje potom využívať už len OLED. Ich výhody sú najmä v menšej hmotnosti, úspore energie, plusy majú však aj z ekologického hľadiska – na ich výrobu netreba špeciálne materiály a obsahujú iba minimálne množstvo kovovej zložky. Po skončení ich životnosti ich teda môžeme vyhodiť do separovaného odpadu s hlavičkou „sklo“.

Bavoráky však OLED plánujú využívať i v interiéri v podobe ambientného osvetlenia. Dajú sa totiž rôzne tvarovať a je možné ich využiť i tam, kde sa LEDky nedostanú. Mimochodom, ich dĺžka života má byť rovnaká, ako životnosť auta.