Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Pohyb volantu môže včas varovať pred mikrospánkom

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
25. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ospalosť za volantom patrí k hlavným príčinám nehôd, a tak sa množstvo vývojárov zameriava práve na to, aby vyvinuli technológie, ktoré budú včas zisťovať, že vodič je ospalý. Prispel aj tím z Washingtonskej štátnej univerzity, ktorý detekuje ospalosť vďaka pohybom volantu.

Systém pritom nie je nijako finančne náročný a vytvorili ho na základe štúdie 29 jednotlivcov, ktorým dali 10 po sebe idúcich dní nočné smeny. Vytvorili im tak určitú úroveň únavy. Pravidelne im vedci vykonávali testy na bdelosť PVT (psychomotorické výstražné úlohy) a trávili štyri polhodinové jazdy na jazdnom simulátore počas každej smeny.

Keď sa spojili dáta z PVT a dáta z jazdného simulátora, zistilo sa, že najlepšie možno predpovedať únavu na pohybe volantu a nestálosť v jazdných pruhoch. Tú však práve spôsobuje pohyb volantu, preto ho veci označili ako prvý článok v reťazci dôsledkov únavy. Rozhodli sa preto pracovať na finančne nenáročnom spôsobe riešenia – integrovať senzory priamo do volantu a v reálnom čase z nich získavať informácie o pohybe, a tak aj o stave bdelosti vodiča. Chcú vymyslieť nejaký jednoduchý systém na prebratie, ak by úroveň únavy začala dosahovať stanovené minimá.

„Chceli sme zistiť, či je možné nájsť lepšiu techniku pre meranie ospalosti vodiča pred tým, ako dosiahne kritický level a je na pokraji nehody,“ vraví Hans Van Dongen stojaci za projektom. „Naše zistenia a vynález poskytuje silný základ na rozvoj systému skorej detekcie pre zatiaľ ešte len stredne ospalého vodiča. Mohlo by sa to tiež kombinovať s existujúcimi systémami a rozšíriť tak ich funkcionalitu pri odhaľovaní ospalosti vodiča.“