Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Obojstranný dotykový displej na rôzne účely

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
15. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Poznáme to zo seriálov o forenzných detektívoch – dáta prezerajú na transparentných displejoch, prekladajú dotykmi obrázky z miesta na miesto, alebo prstom dopisujú informácie. Vývojári z Korea Advanced Institute od Science and Technology (KAIST) však idú ešte o krok vpred so svojím zariadením TransWall.

TransWall je transparentná dotyková stena, no ponúka ešte niečo navyše. Dotykové plochy sú totiž z oboch strán. To znamená, že na nej môže pracovať naraz viacero ľudí z každej strany – a navzájom môžu dokonca spolupracovať. Systém displejov je v tvare T a na stranách sa nachádzajú dva projektory, ktoré premietajú rôzne obrazce a vizuály na každú zo strán displeja. Stenu tvoria dve tabule plexiskla a priehľadný holografický povlak, ktorý sa nachádza zastrčený medzi nimi. Ohraničenie tohto zariadenia tvoria dva obdĺžnikové infračervené dotykové rámy – každý na jednej strane. Dokonca tu nechýbajú ani dva mikrofóny, ktoré zabezpečujú komunikáciu medzi oboma stenami.

Používateľ sa dotkne plexiskla a dotyk zachytia rámy s infračervenou technológiou. Informácia sa odošle do počítača, ktorý je súčasťou tohto zariadenia. Počítač potom premieňa dotyk na obraz pomocou projekcie na holografickú fóliu. Vďaka tomu to robí dojem, že používateľ kreslí prstom.
Samo o sebe je toto zariadenie nanajvýš zvláštne, no je určené kreatívnym tímom, ktoré budú môcť takto spoločne tvoriť. Zaujímavosťou je, že keď sa spoja prsty z oboch strán, vznikne interakcia, ktorá sa prejaví napríklad zmenou farby. Okrem toho sa dá využiť táto dotyková stena i na rôzne hry, či učebné účely. Popravde, až čas ukáže, na čo všetko budú vedieť ľudia podobné hračky využívať. Budúcnosť im je totiž naklonená.