Budeme v budúcnosti nosiť oblečenie a obuv z 3D tlačených textílií?
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 21. 4. 2016
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Projekt 3D Fashion, ktorý vznikol partnerstvom medzi univerzitou Loughborough vo Veľkej Británii a výrobcom odevov Yeh Group, chce priniesť revolúciu do odevného priemyslu. Myšlienkou projektu je eliminovať plytvanie v odevnom priemysle a poskytnúť systém pre 3D tlačené oblečenie z polyméru, ktorého výroba by trvala len 24 hodín.
Odevný priemysel je obrovská mašinéria, veď napríklad spotrebitelia vo Veľkej Británii za jeden rok nakúpia nové oblečenie v hodnote neuveriteľných 44 miliárd libier (okolo 56 miliárd EUR). Pri výrobe sa však spotrebuje 6,4 miliardy m3 vody a vznikne 1,8 milióna ton odpadového materiálu. Vedci z univerzity Loughborough veria, že 3D tlač (tiež známa ako aditívna výroba) by mohla priniesť revolúciu do tohto odvetvia priemyslu.
Nový projekt 3D Fashion je momentálne v rannej fáze, ale jeho cieľom je vyvinúť takú technológiu 3D tlače, ktorá by bola „ušitá“ na mieru pre odevný priemysel. 3D tlačené textílie pritom nie sú novým konceptom, no ich proces výroby si vyžaduje viacero produkčných etáp. Spoločný projekt 3D Fashion chce zjednodušiť tento proces vytvorením technológií, ktoré dokážu vyprodukovať hotové odevy priamo zo surovín (v tomto prípade z polymérov) v jedinom kroku.
Veľkou výhodou aditívnej výroby pre vyrábanie oblečenia a obuvi je to, že môžu byť vytvárané špeciálne na jednotlivého používateľa podľa jeho proporcií. 3D skenery zistia údaje o osobe a tieto dáta potom budú slúžiť pre výrobu presného zákazkového kusu.
Vývojárov však čaká ešte dlhá cesta k vytúženému cieľu. No už teraz sú presvedčení, že na konci projektu, ktorý je naplánovaný na 18 mesiacov, by mohli mať hotovú technológiu, ktorá je potrebná k jednostupňovej výrobe hotových farebných odevov. S rozvojom technológie by sa 3D tlačou mohol jednotlivý odev dať vyrobiť do 24 hodín, a to s takmer nulovým odpadovým materiálom.