Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Joy Jacket: Kabát pre extrovertných čokoládových labužníkov

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
20. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Známy britský výrobca čokolád Cadbury sa rozhodol vytvoriť „Joy Jacket“, ktorý sa „poteší“ vždy, keď zaregistruje, že majiteľ zjedol čokoládu z jeho dielne. Ak sa tak stane, rozsvietia sa LED svetlá, sako začne meniť tvar, spustí sa hudba a na záver - konfety!

Je to jeden z najzábavnejších výmyslov technológov a pritom určite jeden z tých najmenej využiteľných. To však neprekáža a svoju pozornosť si zaslúži – veď jeho výroba si vyžaduje kvantum testov, programovania a aj šikovného krajčíra. Známy britský výrobca čokolád Cadbury sa totiž rozhodol vytvoriť „Joy Jacket“ (radostné sako, alebo ako to povedať:), ktoré sa „poteší“ vždy, keď zaregistruje, že majiteľ zjedol čokoládu z jeho dielne. Prizval si na spoluprácu spoločnosť Hirsch & Mann, ktorá sa zaoberá kreatívnymi technológiami. Výsledok ešte nie v konečnej fáze, no je zábavné sledovať postupné kroky vývojového tímu.

                                                    Joy Jacket pre všetkých, ktorý milujú čokoládu Cadbury

Sako je napojené na integrované mini počítače Raspberry Pi a Arduino, ďalej obsahuje systém svetiel DMX LED regulátor, CMU Cam a kameru Raspberry Pi Camera a dokonca pumpičky s CO2. Vyšívanie prebieha na menšom CNC stroji a celý systém poháňa 18V sada batérií. Funguje to tak, že senzory a vstavané kamery rozpoznajú, či máte v rukách Cadbury Daim alebo tabličku Cadbury Oreo dairy. Systém totiž spolupracuje len s týmito druhmi čokolády. Nuž a ak ide o ne, rozsvietia sa LED svetlá všité v oblasti hrude a manžiet.

Aby však radosti nebolo málo, nasleduje i reakcia výložiek na ramenách – tie sa otvoria ako harmonika a behajú hore dolu, takisto zadná časť kabátu vytvorí vystreľovací golier. Tým to však nekončí – sú tu i vstavané reproduktory ktoré prehrávajú do celého procesu hudbu a zlatým klincom je vypustenie konfiet všade naokolo. Tomu sa hovorí radosť z čokolády.