Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Podrážky z 3D tlače ponúkajú poriadny komfort

Podrážky z 3D tlače ponúkajú poriadny komfort
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
24. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Študent našiel spôsob, ako v 3D tlači vyrobiť pohodlné podrážky, ktoré tlmia otrasy a šetria naše nohy - pomocou 3D tlače aplikoval vlákna okolo siete kovových tyčiek a po ukončení procesu ich jednoducho namočí do silikónu na spevnenie.

Topánky z 3D tlače nie sú až takou novinkou, no teraz zaujal skôr prístup k podrážkam, presnejšie k ich výrobnej technológii a funkčnosti. Na prvý pohľad sa síce môže zdať, že ide nebodaj o tehlu! Opak je však pravdou a táto perforovaná štruktúra kombinovaná s flexibilným materiálom vám zaručí „prechádzku po obláčiku“. Podrážky vyrobil študent Oluwaseyi Sosanya na Londýnskej Royal College of Art tak, že vrstvil hrubšie vlákno okolo usporiadaných kovových tyčiek. Tie mu tvorili sieť a základ pre obrazce, vďaka ktorým vyrábal podrážky rôznej hustoty a pérovania.

Sosanya sa pri tvorbe tohto zariadenia inšpiroval dvoma tradičnými tkáčskymi a textilnými technológiami – teda šijacím strojom a fabrickým pletúcim strojom. Výsledkom je jeho patentované zariadenie na výrobu podrážok.

3D tlač topánok

Na konci pletenia ponorí formu so sieťou tyčiek i vláknami do silikónu, aby udržali svoj tvar aj po oddelení od železných častí. Sosanya má teraz na muške tvorbu vhodného materiálu, ktorý by zároveň slúžil aj ako ochranná vrstva, napríklad helmy či vesty v policajnom zbore.