Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Slováci preverili prví európsku navigáciu Galileo v aute

Slováci preverili prví európsku navigáciu Galileo v aute
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
27. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Galileo je európskou alternatívou navigačného systému GPS a zvládol prvý test. Za jeho realizáciu získala slovenská technologická firma GOSPACE certifikát od Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Firma ako prvá na svete preverila Galileo za jazdy v aute.

ESA vyvinula navigačný systém Galileo a do režimu testov ho uviedla minulý rok. Prvé dve družice európskeho globálneho navigačného systému Galileo boli umiestnené na orbit ešte v októbri 2011. Rok na to nasledovali ďalšie dve. Pre zistenie polohy sú pritom potrebné štyri družice. Historicky prvý pozičný "fix" - určenie polohy prebehlo v navigačnom laboratóriu a technickom centre ESA ESTEC v holandskom Noordwijku 12. marca 2013. 

ESA vystavila GALILEO certifikát prvým 50 tímom, ktoré získali polohu pomocou štyroch družíc Galilea. Tímy museli dokladovať údaje o prijímači, ktorý používali, lokalizačné údaje (fix) na začiatku a na konci testovania v (UTC) – zemepisnú dĺžku a šírku. Do testovania sa zapojili výskumné tímy z priemyslu, univerzít, vedeckých a výskumných centier, vládnych inštitúcií a biznisu. Uspela aj slovenská technologická spoločnosť GOSPACE. Slováci ako prví na svete preverili Galileo počas jazdy v automobile.

"Vykonali sme niekoľko experimentov s použitím dvoch typov prijímačov - USRP1 SDR a komerčného modulu L76 od firmy Quectel. Na obežnej dráhe sú umiestnené zatiaľ len 4 družice, z celkového počtu 30. Preto sme museli vystihnúť ten správny okamih, kedy nad našim obzorom boli všetky štyri, aby bolo možné získať pozíciu. Takáto príležitosť sa naskytá iba raz za pár dní, obyčajne v nočných alebo skorých ranných hodinách,” vraví riaditeľ spoločnosti GOSPACE Pavol Turčina.

GOSPACE prvý raz úspešne získala pozíciu pomocou štyroch satelitov Galileo 1. mája 2014. Meranie začalo v 04:10:03 UTC, a bolo dokončené v 05:08:12 UTC. "Naši inžinieri navrhli hardvér prijímača a antény GNSS. Na začiatku sme vykonali testovanie a získali statický fix z miesta. Po tomto úspešnom pokuse sme umiestnili príjmač na strechu auta a vyskúšali sme meranie počas jazdy po Bratislave. Samotné určenie polohy bolo v porovnaní s GPS oveľa presnejšie. Miesto merania sme lokalizovali na centimetre presne. Zaujímavé je, že sa nám podarilo takto presné meranie aj v podmienkach, kedy sme prijímali signál len zo štyroch družíc", hovorí technický riaditeľ spoločnosti, Jakub Kapuš.

A čo budúcnosť Galilea? Systém má pozostávať z 30 operačných družíc a oproti GPS by mal poskytovať vyššiu presnosť dostupnú všetkým používateľom, ale aj väčšie pokrytie signálom družíc obiehajúcich na vyšších obežných dráhach a bude schopný obojsmernej komunikácie. Tieto nové funkcionality prinesú nové služby a aplikácie, ako napríklad účinnejšie riadenie cestnej i leteckej premávky, pátracie a záchranné služby a mnoho ďalších.

(Zdroj: Tlačová správa Gospace)