Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nadzvuková ponorka je na ceste

Nadzvuková ponorka je na ceste
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
2. 9. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Zo Šanghaju do San Francisca v priebehu dvoch hodín? Podľa vedcov z Harbin Institute of Technology v Číne sa to bude dať. Vyvíjajú tu totiž ponorku, ktorá bude môcť cestovať nadzvukovou rýchlosťou. Tá predstavuje neuveriteľných 5,800 km/h.

Čínski vývojári využívajú pokrok v technológii nazývanej super-kavitácia. Ide o vytvorenie hydrodynamickej dutiny, ktorá vznikne v kvapaline, keď dôjde k prudkému zníženiu tlaku okolia. Na spomínanom Inštitúte technológií pomocou tejto metódy navrhli ponorku, ktorá bude môcť cestovať nadzvukovou rýchlosťou. Doteraz bolo niečo podobné možné iba vo vzduchu. Voda má totiž väčšiu hustotu a vzniká tak väčšie trenie, ktoré zabraňuje obrovskej rýchlosti.

Podobné nápady však vznikli už počas 2. Svetovej vojny, kedy Sovieti vyvíjali ponorku obalenú vzduchovou bublinou, ktorá mala zabrániť práve tomuto treniu. Technológie však ešte neboli natoľko vyspelé a zámer ostal v teoretickej rovine. Vytvorili však aspoň torpédo (Shakval), ktoré dosahovalo rýchlosť 370 km/h.

V Číne však Technologickí inštitút vyhlásil, že našiel spôsob, akým obísť obmedzenia a sú na najlepšej ceste za vytvorením nadzvukovej ponorky – alebo i nadzvukovej vodnej zbrane.

Mimochodom, podobná technológia sa bude dať využiť aj pre plavcov – mala by zmenšiť trenie pri plávaní v neoprenoch.