Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nádherný panoramatický pohľad ponúkne cestujúcim lietadlo S-512

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
19. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Spike Aerospace chce v roku 2018 nasadiť do osobnej leteckej prepravy nadzvukové lietadlo S-512, ktoré bude schopné letieť maximálnou rýchlosťou Mach 1,8 a namiesto okien bude disponovať obrazovkami vloženými v stenách - namiesto okien.

Okná v lietadle boli vždy trochu rozpačitou záležitosťou z viacerých hľadísk – rýchlosť lietadla, cena i bezpečnosť. Okrem toho, že kvôli nim kladie letiaci dopravný prostriedok väčší odpor, tiež sú na ich inštaláciu do stien lietadla potrebné ďalšie komponenty, čo lietadlu tiež pridáva na váhe. Spike Aerospace sa však pokúša tento problém odstrániť tým, že na svojom novom S-512 by celkove okná nahradilo vloženie video steny do interiéru lietadla. S-512 má byť zároveň prvé nadzvukové business lietadlo s rýchlosťou letu Mach 1,6 (1,963 km/h) a maximálnou rýchlosťou Mach 1,8 (2,205 km/h). Doteraz najrýchlejšie je lietadlo Cessna Citation X, ktoré dosahuje rýchlosť Mach 0,935 (1,143 km/h). Rýchlosť sa teda takmer zdvojnásobí a z Londýna do New Yorku sa tak dostanete za 3-4 hodiny namiesto súčasných 6-7 hodín a let do Tokya z Los Angeles bude tiež stiahnutý zo 16 na približných 8 hodín.

Nádherné panorámy sprostredkujú obrazovky

Mimochodom, spomínané obrazovky budú zobrazovať skutočné video zvonku. Pasažieri budú môcť však i stlmiť obrazovku, keď si budú chcieť zdriemnuť. Prvé S-512 by sa mali objaviť v roku 2018.