Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Chceli by ste ovládať lietadlo silou mysle?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
29. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ovládanie predmetov pomocou mysle už nie je záležitosť ďalekej budúcnosti - čoraz častejšie sa už stretávame s rôznymi snímačmi mozgovej aktivity, ktoré zaznamenávajú signály z mozgu a tlmočia ju do reálnych príkazov. A najnovšie budete môcť vďaka svojim myšlienkam ovládať už aj lietadlo, a to dokonca bez toho, aby ste boli skúsený pilot.

Nemeckí vedci z Technických univerzít v Mníchove a Berlíne vytvorili tím, ktorý si vzal za cieľ vytvoriť technológiu, ktorá umožní ovládať lietadlo pomocou mysle. Pomocou svojho projektu chce zároveň ukázať, aká je táto technológia presná. Vedecký tím vedie profesor Florian Holzapfel a k dispozícii majú sedem dobrovoľníkov – z toho jeden nemá vôbec žiadne skúsenosti s lietaním. Všetci sa zúčastňujú lietania na leteckom simulátore a podľa doterajších testov navigujú mysľou lietadlo cez virtuálnu oblohu s takou presnosťou, že by splnili letecké licenčné skúšky.

A ako je zabezpečené celá technológia prenosu myšlienok do leteckých manévrov? Dobrovoľníci majú na hlave čapice s EEG elektródami. Tie snímajú signály z mozgu a pomocou algoritmov vyvinutých na Technickej univerzite v Berlíne sa tieto signály prekladajú do povelov pre stroj. Tim Fricke, vedúci projektu podporovaného Európskou úniou s názvom Brainflight, vraví, že jedným z cieľov tohto projektu je tiež to, aby pilotovanie lietadiel stalo prístupnejšie viacerým ľuďom. V najbližšej dobe si však v stánku túto čapicu s EEG zatiaľ určite nekúpite.