Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nové generátory solárnej energie lahodia očiam a sú extrémne efektívne

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
15. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nemecký architekt Andre Broessel sa nechal inšpirovať sklenenými guľôčkami na hranie, ktoré videl u svojej dcéry a jeho spoločnosť Rawlemon tak vyvinula systém, v ktorom sa slnečné svetlo prechádzajúce cez sférické šošovky koncentruje na malý fotovoltaický panel.

Tieto šošovky sú dokonca pripevnené na 2-osovej konštrukcii, ktorá môže sledovať pohyb slnka. Broessel vraví, že tieto priehľadné gule zozbierajú a skoncentrujú preniknuté lúče omnoho efektívnejšie ako bežné zariadenia zberajúce a premieňajúce slnečnú energiu. Všetci to totiž poznáme z jednoduchého príkladu, kedy lupa namierená na suché halúzky či slamu skoncentruje a najmä zvýši slnečnú energiu do takej miery, až vzbĺknu (zjednodušene povedané...). Rawlemon chce využiť práve túto zvýšenú efektivitu ako hlavnú zbraň pre svoju kampaň. Okrem toho je toto ich zariadenie flexibilné, a tak poskytuje väčšie možnosti i s prenosom ako ich plochý kolegovia. Vďaka faktu, že sústredia zvýšenú energiu iba do jedného miesta, potrebujú niekoľkonásobne menší solárny povrch.

Fotovoltaické články - teraz si vystačia s menšou plochou
Rawlemon chce priniesť viacero menších i väčších zariadení s týmto systémom zberu slnečnej energie. Beta.ey S veľkosti 10 cm bude solárna nabíjačka na smartfón s kapacitou 27,5 Wh a v súčasnosti je možné podporiť ju na Indiegogo.

Solárny generátor od Beta.ey nabije váš smartfón

O kúsok väčšia by mala byť nabíjačka na tablet Beta.ey XL. No je tu tiež Beta.ray 1.0 veľkosti 1 m, ktorá vygeneruje viac ako 1,1 kWh elektrickej energie za deň, čo stačí na 2-dňový chod laptopu. Má batériu s kapacitou 1,8 kWh. Najväčšie je však zariadenie Beta.ray 1.8, ktoré by malo byť umiestnené navrchu budov.

Rawlemon solárny generátor

Meria 180 cm, vyprodukuje 3,4 kWh energie za deň a má batériu s kapacitou 5,4 kWh. Beta.ray 1.0 a 1.8 sa skladajú z akryl-polymérovej šošovky naplnenej vodou, na rozdiel od menších pevných Beta zariadení. Zároveň produkujú nielen slnečnú, ale i termálnu energiu. Zariadenia by mali byť dostupné koncom tohto roka. Okrem toho Rawlemon vyvíja i Microtrack, ktorý funguje na rovnakom princípe, no bude vsadený v stenách budov.