Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Mikro veterné mlyny budú dobíjať náš smartfón

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
17. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Miniatúrne veterné mlyny, ktorých sa vojde 10 do veľkosti ryžového zrnka, sa spoja v zariadení, ktoré bude dobíjať smartfón. Keďže ide o mikro zariadenie, na chod postačí závan rukou, či fúkanie. Jednotlivé listy vrtúľ týchto mlynov majú totiž veľkosť len 1,8 mm.

So zaujímavým nápadom sa zaoberajú vedci na Univerzite v Texase – Arlington. Tvoria revolučný koncept veterných mlynov – avšak takých miniatúrnych, ktorých sa vmestí 10 do veľkosti ryžového zrnka. Keď sa spoja stovky takýchto veterných mlynov, vytvoria dosť energie na to, aby sme ňou pokryli napríklad nabitie svojho smartfónu. O tieto výsledky sa podelili profesori inžinieri J.C. Chiao a Smitha Rao s taiwanskou spoločnosťou WinMEMS, ktorá preukázala okamžitý záujem o tento projekt.

Rao je autorom špeciálnej minimalistickej metódy, ktorá v súlade s princípmi origami umožňuje polovodičom tvoriť úsporné 3-rozmerné konformácie. Veterné mlyny sú tvorené z pružnej zliatiny niklu a jednotlivé listy mlynov sú veľké 1,8 mm. Podľa doterajších testov sú tieto listy a vrtule skutočne odolné a dlhodobé vystavenie vetru im vôbec neprekáža. V súvislosti s takýmito veľkosťami nevravíme pritom o silnom vetre – stačí závan rukou či pofúkanie. Tieto miniatúrne veterné mlyny by mali v končenom výsledku byť súčasťou dobíjacieho externého zariadenia, ktoré sa bude dať v prípade potreby pripojiť k smartfónu. Do budúcnosti sa plánuje napríklad i pokrytie celými plochami týmito mlynmi, napríklad na stenách či strechách budov. Tvorili by tak zdroj alternatívnej energie. Ich využitie si však tvorcovia vedia predstaviť i v mikro-robotike a mikro-náradí na akékoľvek účely.