Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Podvodné šarkany tvoria 800x viac energie ako vzdušné turbíny

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
14. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vývojári sa neustále snažia hľadať nové, viac ECO-friendly riešenia v oblasti produkcie elektrickej energie. Preto sme už veľa počuli o solárnych paneloch či veterných elektrárňach. No teraz sú tu Švédi a ich predstava o tom, ako by mala vyzerať ekologická tvorba elektrického prúdu. Podvodné šarkany.

Spoločnosť Minesto verí, že zariadenie, ktoré pripomína klasického šarkana, vyprodukuje energiu za pomoci oceánu – a to tak ľahko, ako by ste iba nechali vo vzduchu voľne poletovať šarkana. Výhodou je to, že systém podvodných setov šarkanov by využíval prúd i vlny oceánu, no tiež silu prílivu a odlivu – ktoré sú, na rozdiel od vetru, absolútne predpovedateľné. Projekt sa nazýva Deep Green a jeho výhodou je tiež to, že prúd vody ponúka omnoho efektívnejšiu tvorbu prúdu ako prúd vzduchu vo vzdušných turbínach na súši. Podvodný šarkan produkuje až 800 x viac energie ako v prípade, že by bol vo vzduchu. Je to spôsobené fyzikálnymi vlastnosťami – voda je totiž 800 x hustejšia ako vzduch.

Podvodné turbíny sú 800x efektívnejšie ako tie na súši
Nápad na tento typ podvodných turbín pochádza síce už z roku 2009, no stále je vývoji. Je potrebné spraviť množstvo testov pred oficiálnym spustením a tiež treba vyriešiť prenos energie – turbíny nebudú totiž priamo pri pobreží. To zároveň otvára otázku, ako to ovplyvní podmorský život. Podľa slov Minesto sa tým zaoberá ich tím vedcov, takže nás čoskoro snáď oboznámia s výsledkom. Inštalácia s totiž plánuje už na budúci rok. „Jedna z najväčších výziev bude i to, ako bude prebiahať vyslobodzovanie objektov, ktoré sa môžu zachytiť do turbín. Samotné turbíny budú ďaleko od seba, aby nedošlo k vzájomnému zachlpeniu, no stále sa tu môžu dostať napríklad rybárske siete,“ vraví riaditeľ Minesto Anders Jansson.

Mimochodom, v roku 2010 zaradil časopis Time tento projekt medzi 50 najlepších vynálezov roka a Minesto tak získal 2 milióny eur podporu.