Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nabíjanie smartfónu pomocou otrasov auta?

Nabíjanie smartfónu pomocou otrasov auta?
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
7. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Dnes už je možné bezdrôtovo nabíjať smartfóny či rôzne mobilné zariadenia, a to i v aute. Stačí iba toľko, aby bolo auto vybavené špeciálnou nabíjacou podložkou, či podobnými typmi nabíjačiek s anglickým názvom cradle, teda kolískou. No čoskoro bude možné dobíjať zariadenia i bez toho, aby museli byť položené v bezdrôtovej kolíske. Vývojár pracujú na nanogenerátore, ktorý raz bude nabíjať smartfón len vďaka sile spôsobenej otrasom vozidla.

Tím zložený z vedcov z Wisconsin-Madison univerzity, Minnesota Duluth univerzity a čínskej Sun Yat-sen univerzity sa pustili do výroby nangenerátora, ktorý sa skladá z piezoelektrických polymérov. Tie poznáme pod menom polyvinyldénfluorid PVDF. Tento materiál, rovnako ako iné piezoelektrické materiály, generuje elektrickú energiu v momentoch, kedy je vystavený mechanickým otrasom či pohybom. Počas testov uložili vedci nanočastice oxidu zinočnatého do tenkej vrstvy polyméru, no potom ich opäť vybrali. Vytvorili tak malé prepojené póry.

Týmto spôsobom vznikla určitá perforácia v pôvodne pevnom PVDF materiály, ktorá by tam za bežných okolností nebola. Vďaka tomu sa dosiahla špongiovitá konzistencia PVDF, ktorý cez takto dosiahnutú flexibilitu dokáže tvoriť elektrickú energiu. Môže byť pritom vystavený iba nepatrným vibráciám. Keď naň umiestnite svoj smartfón, jeho váha bude znásobovať tento účinok. Tenká vrstva bude vložená v konečnom produkte medzi plátkami elektród a tento vrstvovitý nanogenerátor bude stále veľmi tenučký. Dokonca by malo byť jeho miesto priamo v smartfóne.