Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Stôl z Holandska vám vyprodukuje elektrickú energiu

Stôl z Holandska vám vyprodukuje elektrickú energiu
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
12. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Množstvo letného nábytku sa v lete na našich terasách či v záhradách iba tak nečinne vyhrieva na slnku – ak práve negrilujeme s partiou priateľov. Holandský dizajnér Marjan Van Aubel si teda povedal, že s tým vyskúša niečo urobiť. Podarilo sa a na svete je „stôl s prúdom“ Current Table, ktorý však dokáže omnoho viac.

Celý povrch stola (teda hlavnú vodorovnú dosku) pokryl dizajnér fotovoltaickými článkami tak, aby celý kus nábytku pôsobil ako malá zelená elektráreň. Pod doskou sú totiž ukryté USB porty, pomocou ktorých sa dajú nabíjať smartfóny či tablety. To však nie je všetko.

Klasické fotovoltaické články potrebujú na svoj chod, ako inak, slnečnú energiu. No tento stôl je zvláda produkciu energie i v difúznom svetle – hodí sa teda i do interiérov. Ukrýva v sebe špeciálne upravené články, ktorých princíp fungovania prirovnáva výrobca k fotosyntéze. V tomto prípade však nejde o zelené farbivo, ale o svetlo žlté a oranžové farby. Táto kolorizácia totiž výrazne prispieva k tomu, aby elektrická energia vznikala.

Stôl je vhodný do rôznych priestorov, je pokrytý tvrdeným sklom, ktoré chráni fotovoltaické články. Napriek dobrej priepustnosti a funkčnosti fotovoltaiky je však nutné dávať pozor na to, aby sa predsa len celá plocha stola nezakryla. Nejde totiž o čarovný stôl – a nejaký ten zdroj svetla predsa len potrebuje.