Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Zariadenie z Brazílie vyrába elektrinu (takmer) zadarmo

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
20. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Zem má pre nás množstvo energie zadarmo. Zatiaľ sme však ešte nenašli spôsob, akým ju získavať. No vyzerá to tak, že v Brazílii sa to dvom vývojárom naozaj podarilo. Asi pred rokom uverejnili svoje video, kde dokázali vďaka ich novému zariadeniu, ktoré produkuje množstvo energie rozsvietiť viacero svetiel. O pár mesiacov neskôr už vynálezcovia žiadali patent na ich nové zariadenie, ktoré sľubuje produkciu elektrickej energie takmer zadarmo. No a dnes sa už dajú dokonca na území Brazílie kúpiť.

Len jedno jediné zariadenie dokáže vyprodukovať dostatok elektrickej energie na to, aby pokrylo spotrebu domácnosti v rodinnom dome. Najlepšie na tom je, že na to spotrebuje len zopár desiatok Wattov. 

Čo si však máme predstaviť pod zmieneným „zariadením“? Nazýva sa Earth Electron Capture Generator (generátor, ktorý zachytáva elektróny Zeme) a podľa opisu v patente funguje na nasledovných princípoch: „Energiu zeme reprezentuje elektromagnetická energia, ktorá môže byť okamžite využitá na vytvorenie výkonu vďaka magnetickému poľu, ktoré sa k našej Zemi pripojí.“ V preklade ide o interakciu dvoch elektromagnetických polí – teda poľa Zeme a druhého poľa, ktoré vytvoria svojím zariadením.

Na spustenie procesu je však na začiatok potrebné malé množstvo akejkoľvek elektrickej energie. Senzor (čidlo) sa potom začne otáčať, čím zároveň vytvára výkon. V praxi to znamená že zo zariadenia získame viac energie, ako do neho vložíme. Tento proces nazvali vývojári v angličtine „voľná energia“, alebo niečo ako nad-produkcia, tzv. over unity. Zariadenia „over-unity“ však podliehajú i veľkej kritike – doslova vraj „znásilňujú“ a porušujú zákony fyziky.

Uvidíme však, či dvaja vývojári náhodou nebudú niekomu tŕňom v oku. V minulosti sa totiž ľuďom, ktorí sa snažili ponúknuť verejnosti dostupnejšie a lacnejšie prístupy k energiám príliš nedarilo. Napríklad známy Stanley Meyers chcel vyriešiť pohon áut pomocou vodného palivového článku (energia vzniknutá oddelením vodíka od vody). Nedožil sa toho, pretože jedného dňa skolaboval po návšteve reštaurácie. Jeho posledné slová vraj zneli: „Otrávili ma...“.