Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Obletí Solar Impulse 2 svet bez kvapky paliva?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
10. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pokusy obletieť Zem tu boli už veľmi dávno. Lietadlom a s prestávkami sa to podarilo oficiálne v roku 1924. O 90 rokov neskôr máme však vyspelejšie technológie, no tiež väčšie ambície, nestačí nám už iba obletieť svet. Vývojári ho chcú totiž obletieť na lietadle, ktoré poháňa výlučne solárna energia.

Takéto lietadlo sa nazýva Solar Impulse a už sme o ňom počuli. Išlo však o jeho prvú generáciu Solar Impulse 1 a preletel naprieč Amerikou a testovalo sa i v Európe. Malo dokonca dostatok energie i na to, aby letelo v noci.

Tím vývojárov zo Švajčiarska sa pustil do výroby druhej generácie Solar Impulse so zaujímavými rozmermi. Rozpätie krídel má totiž 72 metrov, čo sa dá prirovnať k obrovskému Boeingu 747. Jeho hmotnosť je však obdobná, ako u takého terénnejšieho auta. Krídla Solar Impulse 2 pokrýva 18,000 solárnych článkov, ktoré neustále transformujú slnečné lúče na pohonnú hmotu. Časť energie ide na funkciu motora a zvyšok sa ukladá v batériách. Rýchlosť tohto vzdušného eko-lietadla si však netreba so spomínaným Boeingom mýliť. Je to totiž približne „len“ 140 km/h. Dvaja piloti Bertrand Piccard a André Borschberg tak spolu v kokpite strávia nejakú tú chvíľu, kým Zem obletia. Mimochodom, v rámci letu sa počíta i s prestávkami.