Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

3D zobrazenie na smartfóne

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
21. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Smartfóny sú síce inteligentné telefóny a plnia množstvo funkcií, no v rámci našej reality sú trochu menej inteligentné. Kým my žijeme v troch rozmeroch, videá na smartfónoch, či skrátka zobrazenie, ponúka iba dva rozmery (i keď poriadne ostré a kvalitné). Náš mozog a zmysly však využívajú práve perspektívu na to, aby odhadoval rôzne objekty a vzdialenosti. Preto je tu projekt Tango.

Na obrazovke smartfónu ale všetko vyzerá zúfalo plocho, 2-rozmerne. Presne to sa však rozhodol zmeniť tím vývojárov v Google v rámci projektu Tango. Títo sa rozhodli vytvoriť nový smartfón, ktorý dokáže vytvoriť a zachytiť 3D mapu okolitej reality. „Projekt Tango sa usiluje dať mobilným zariadeniam akoby ľudské chápanie priestoru vďaka vylepšenému prepojeniu senzorov a počítačového zobrazenia. To má vylepšiť používateľovu skúsenosť – vrátane 3D scanovania či pohlcujúceho hrania hier,“ vraví Johnny Lee, Vedúci technického programu z Advaced Technology & Projects v Google.

Partnerom projektu Tango je i spoločnosť Movidus, ktorá poskytla kľúčové komponenty k tomu, aby funkcia zobrazovania v 3D vôbec mohla prebehnúť na tak malej mobilnej platforme. Okrem toho sa nesmelo zabúdať ani na životnosť batérie, o čo sa rovnako postaral Movidus. V súčasnosti je Tango testované na 5-palcovom prototype Androidového zariadenia, ktoré disponuje novou technológiou umožňujúcou zachytiť mapu okolia tak, že vykonáva asi štvrť milióna 3D meraní za sekundu.

Podľa Googlu táto technológia ešte nie je určená bežným používateľom, ale ponúka 200 vývojových prototypov pre vybratých záujemcov na testovanie, ktoré má slúžiť na zberanie pripomienok ohľadne novej technológie.