Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Samsung vyrába pamäťové čipy DDR3 s kapacitou 4GB

Samsung vyrába pamäťové čipy DDR3 s kapacitou 4GB
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
7. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Samsung Electronics začala s výrobou najmodernejších pamäťových čipov DDR3 s kapacitou 4 GB, ktoré sú založené na 20nm výrobnej technológii. Uplatnenie si nájdu vo viacerých odvetviach IT. Samsung takto posunul latku vyššie v rámci výroby DRAM pamätí. Využíva pri tom imerznú litorafiu s laserom na báze argónu a fluóru.

Pri pamätiach typu DRAM sa každá ich pamäťová bunka skladá z vzájomne prepojeného kondenzátora a tranzistora. Oproti pamätiam typu NAND Flash, ktorých bunky obsahujú iba tranzistor, je teda ich miniaturizácia trochu komplikovanejšia. Napriek tomu sa Samsung do toho pustil a musel tak upraviť technológie, ktoré sa používajú pri návrhu a výrobe pamäťových obvodov. Prišiel s technológiou dvojitej expozície s upraveným postupom nanášania atómovej vrstvy. Vývojári tiež vytvorili ultratenkú dielektrickú vrstvu, ktorú tvoria kondenzátory vysokej pravidelnosti – a to umožňuje dosiahnuť lepšie výkonnostné parametre pamäťovej bunky. Tým, že Samsung použil takéto technológie v rámci výroby nových 20 nm DDR3 DRAM, zároveň zvýšil produktivitu výroby. Ak ju porovnáme s doterajšou 25 nm technológiou výroby DDR3, je až o 30 % vyššia. V kontraste s 30 nm výrobnou technológiou je to dokonca až dvojnásobok.

Modulové novinky založené na 20 nm DDR3 s kapacitou 4GB však i poskytujú ekologické IT riešenie. Dokážu totiž ušetriť až 25% energie spotrebovanej porovnateľnými modulmi, ktoré sú vyrobené pomocou predchádzajúcej 25 nm výrobnej technológie.

„Nové energeticky úsporné pamäte DDR3 DRAM sa rýchlo rozšíria v celom IT odvetví, vrátane stolových počítačov a mobilných zariadení, a čoskoro sa stanú štandardom v tomto odbore,“ vyhlásil Young-Hyun May, výkonný viceprezident pre predaj a marketing pamäťových modulov spoločnosti Samsung Electronics. „Samsung sa bude aj naďalej snažiť o to, aby dodával nové generácie pamätí DRAM a ekologické pamäťové riešenia v predstihu pred konkurenciou a v úzkej spolupráci s významnými zákazníkmi tak prispel k rastu globálneho IT trhu,“ dodal May.